19. 5. 2024
Holiday House 3322326 1280

Čeká vás koupě nemovitosti? Zjistěte, na co je třeba dávat pozor

Pro většinu lidí je koupě nemovitosti opravdu výjimečnou událostí. Z malé praxe pak plyne často jen povšechná orientace v základních okolnostech. O řadě dalších pak neplatí ani to.

I když při nákupu či prodeji využijete služeb odborných poradců, je dobré se v dané problematice orientovat. Každý realitní makléř či finanční poradce totiž nemusí být skutečný odborník. Může také nadřadit svůj zájem na provizi nad zájmem Vaším.

Jako první je na místě zvážit, zda Vám vyhovuje lokalita dané nemovitosti. Nejde přitom jen o její hlučnost či sousedství s živočišnou výrobou. Důležitá je i dopravní obslužnost, dostupnost služeb či škol a do budoucna i spolehlivost dodávek vody.

Faktický stav vyhlédnuté nemovitosti vyhodnotí většina zájemců sama. Důležité jsou však i okolnosti právní. Ne všechny služebnosti, dříve věcná břemena, jsou zapsaná v katastru nemovitostí. Některé totiž plynou přímo z jednotlivých zákonů a v katastru nemovitostí se neevidují. S tím souvisejí i tzv. ochranná pásma, která mohou v krajním případě i znemožnit budoucí přestavby zvažované nemovitosti.

Velmi časté jsou i případy, kdy byly nemovitosti významně přestavovány bez stavebního povolení.  V důsledku toho pak stavba neodpovídá tomu, jak byla zkolaudována. To může zkomplikovat získání úvěru na pořízení nemovitosti či na její následnou rekonstrukci. Je proto vhodné věnovat pozornost i takovým skutečnostem.

Zejména v případě domů a pozemků je třeba prověřit, zda mají právně vyřešeno napojení na veřejné komunikace.

U bytů je zase třeba prověřit, zda prodávající nedluží na platbách souvisejících se správou domu. Ty totiž přecházejí na kupujícího.

Pokud se po zralé úvaze již pro nějakou nemovitost rozhodnete a domluvíte se s prodejcem, nastal čas pro přípravu kupní smlouvy. To svěřte právníkům. A pokud návrh smlouvy připravil prodávající, nechte si jej zkontrolovat u svého advokáta.

Nejde totiž jen o to, aby kupní smlouva splňovala všechny zákonné náležitosti. Důležité je i to, abyste se v ní nezavázali k něčemu, o co vážně nestojíte. Advokát Vám také může pomoci zprostředkovat úhradu kupní ceny pomocí advokátní úschovy.

Podpisem kupní smlouvy však věc nekončí. Vlastnictví k nemovitosti přechází až vkladem práva pro kupujícího do katastru nemovitostí. K tomu je třeba vyplnit standardizovaný návrh a připojit k němu potřebné přílohy. I s tím je vhodné obrátit se na odborníky.

Když vše proběhne podle představ, kupující nabude vlastnické právo a prodávající obdrží sjednanou kupní cenu, zbývají kupujícímu ještě daňové povinnosti. Musí zaplatit jednak daň z nabytí nemovité věci a do konce ledna následujícího roku musí ještě zakoupenou nemovitost uvést v přiznání k dani z nemovitých věcí.

Kupujete starší nemovitost a chcete mít vše řádně prověřené? Chcete mít jistotu, že kupní smlouva bude kvalitní a skutečně vás ochrání? S námi proběhne převod nemovitosti bez komplikací a chození po úřadech.

Připravíme Vám kvalitní kupní smlouvu přesně na míru a vyhnete se nekončícím problémům, které způsobují nekvalitní vzory stažené z internetu, které nikdy přesně neodpovídají Vašim specifickým potřebám – ať už jde o vlastnosti nemovitosti, podmínky úhrady kupní ceny nebo úpravu věcných břemen hned při sepisu kupní smlouvy.

Napište nám na recepce@forlegal.cz a nechte to na nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Screenshot 13 Previous post K výhře chybělo 47 vteřin
Min Next post Mountfield HK opět mění hráčský kádr. Do Vítkovic putuje Mislav Rosandič a z Vítkovic do Hradce zamíří Petr Šidlík