19. 5. 2024
Img 0957 (1)

Canisterapie se ve FN Ostrava stala součástí léčby. Zatím na psychiatrii a dětské neurologii

Ostrava – První dvě oddělení FN Ostrava zapojila do svého terapeutického programu také canisterapii. Psi, kteří prošli speciální zkouškou, zatím docházejí na Oddělení dětské neurologie a úvodní seznámení už proběhlo i na Oddělení psychiatrickém.

Canisterapie, tedy psychosociální a fyziorehabilitační metoda, při které dochází k léčebnému kontaktu mezi pacientem a psem, se na obou odděleních setkala s velmi pozitivní odezvou. Za dětmi s neurologickými problémy začala docházet Hana Zapletalová. Její čtyřletý německý boxer Dex musel před kontaktem s dětmi projít náročnými zkouškami. Musel prokázat, že umí zareagovat například v případě epileptického záchvatu, což se tady stát může. Tyhle situace jim tam všechny navodili a ten pes to musel zvládnout. Při sebemenším náznaku chyby jej okamžitě vyřadili. 

Img 0928

Na lůžkovou stanici Oddělení psychiatrického začala s terapeutickým psem docházet i Marie Havlásková. Také její pětiletý zlatý retrívr Eddie má za sebou náročnou zkoušku a ke canisterapii je vedený od štěněte. Svou terapii mám postavenou na tom, že klienti plní spoustu úkolů, které jsou se psem spojené. Aktivity střídám zábavnou formou, aby se pacienti cítili dobře, popsala s nadšením svůj přístup k této speciální metodě usměvavá terapeutka.

Nebylo vůbec jednoduché najít canisterapeuty, kteří mají všechna potřebná osvědčení. Zkušenosti ze zatím dvou oddělení nás přesvědčily o tom, že je to terapie velmi prospěšná, a že bychom ji velmi rádi rozšířili i na další kliniky. Snad se nám podaří sehnat další vhodné kandidáty na tuto pozici,“ dodala náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou práci PhDr. Andrea Polanská, MBA.

Dex i Eddie budou se svými majitelkami docházet na Oddělení dětské neurologie a Oddělení psychiatrické pravidelně každých 14 dnů.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž: 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

391697009 824823142979945 8773785235499533571 N Previous post Náročný duel v Portugalsku házenkářská reprezentace zvládla a zůstává stoprocentní
1780764 Img Penize V0 Next post Kraj je o krok blíž k důležité investici. Hledá zhotovitele silniční přeložky z Bělovsi do Velkého Poříčí