19. 5. 2024
Collage (1)

Bude jabloň u Lidmanů z Machova Stromem roku? Stovky štrúdlů mohou rozhodnout

Jabloň u Lidmanů je na dosah titulu Strom roku 2020. Bez vaší pomoci to ale nepůjde. Hlasujte pro jediný ovocný strom ve finále – nejjednodušší je zaslat SMS ve tvaru DMS STROM8 30 na tel. číslo 87777. Poslat hlas můžete i vícekrát, vždy však zasílejte hlasy jednotlivě. Tajné hlasování končí již v neděli 11. října 2020.

Stromy jsou svědky naší historie a dávají krajině nezaměnitelnou tvář. Darem, který svým hlasem poskytnete, investujete do budoucnosti nás všech. Díky vašemu hlasu v hodnotě 30 Kč se ošetří stromy, které péči opravdu potřebují, a zaplatí se také výsadby nových stromů, jež pomohou zadržet vodu v krajině a zlepšit kvalitu ovzduší.

Více než sedmdesátiletá jabloň se zakřiveným kmenem a bohatou korunou má velkou šanci být letošním Stromem roku. Toto ocenění by jabloni zajistilo postup do evropského kola soutěže, a navíc by byla odborně ošetřena. Jabloň byla nominována Místní akční skupinou Stolové hory s podporou městyse Machova, Penzionu a restaurace U Lidmanů, zdejší školy i místních zahrádkářů.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=6Kv1FBarTjQ”]

Ačkoliv letošní rok úrodě obecně moc nepřál, tak jabloň u Lidmanů je obalená jablky, ze kterých ve zdejší hospodě upečou vyhlášený štrúdl. Právě štrúdl se stal symbolem nadšení místní komunity, která jabloň svými hlasy podporuje. Na jedné z taktických porad pod jabloní nabídl starosta Machova Jiří Krtička, že daruje ořechy pro pečení. Pan Lidman, který dlouhá léta restauraci vedl, ořechy vyloupal. A spolu s jablky se staly základem štrúdlů, které získávaly hlasy na mnoha akcích v regionu. Spousta akcí, na kterých měla být jabloň prezentována, však byla zrušena kvůli epidemiologické situaci, proto Místní akční skupina Stolové hory přišla s nápadem šířit informaci o hlasování v soutěži pomocí písničky, kterou nazpívalo DAMTRIO. „Je svědkem mnoha dávných osudů, příběhy lidské zná. Snad z ní nyní v soutěži bude jabloň vítězná.“, zní v písničce.  

Tour de štrúdl byla zakončena tento týden na náměstích v Náchodě, Hronově a Polici nad Metují, protože jedinou možností, jak jabloň propagovat, zůstalo využít venkovních prostranství. Studené počasí rozehnal svařený mošt. U stánku se zastavila i paní Jana, která den předtím slyšela písničku na YouTube. „K Lidmanovým jsem dřív často jezdila na běžkách, dokud byl nějaký sníh. Mám to tam moc ráda. Hlas jsem poslala a za tak dobrý štrúdl pošlu další“, prozradila Jana.

První možností, jak jabloni poslat hlas je dárcovská SMS ve tvaru DMS STROM8 na 87 777 a druhou je platba kartou nebo převodem na webu www.stromroku.cz. Více o samotném hlasování, zajímavostech o jabloni, místní komunitě a zapojení občanů se dozvíte ve skupině na Facebooku, která byla vytvořena pod názvem Podporujeme jabloň u Lidmanů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time 3435879 1280 Previous post Krajský úřad Královéhradeckého kraje od pondělí omezí úřední hodiny
Larkinpoefoto Copy(2) Next post Americká kapela Larkin Poe mění termíny světového turné. V Praze vystoupí až v listopadu příštího roku. Na letošní listopad chystají nové album