25. 5. 2024
Pár Agamek Písečných Samec V Dominantní Póze, Samice Odmítající Páření

Bouřlivé námluvy v expozici Kattakum

Návštěvníci Zoo Praha mohou v těchto dnech vidět opravdové známky jara. Konkrétně v unikátní středoasijské pouštní expozici Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů. Ještě zhruba dva až tři týdny tam bude probíhat období intenzivních námluv a bojů samců o samičky.

Během období zimování, tedy v prosinci a v lednu, udržujeme v expozici Kattakum 13 stupňů Celsia. Teď se nám její obyvatelé ze zimního spánku probudili, v expozici jsme proto vypnuli klimatizaci, rozsvítili všechna světla a zapnuli topné kameny, čímž jsme jim zase prodloužili den, vysvětlil kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.

Opětovné rozsvícení a postupné prodlužování délky dne vybudilo citlivé pouštní živočichy zvyklé na časné a rychlé jaro k mnoha zajímavých projevům. Návštěvníci tak mohou sledovat právě probíhající námluvy, během nichž se samci pouštních ještěrů často „odívají“ do pestrého zásnubního šatu a vábí samičky poskakováním nebo stáčením ocásků. Zajímavou podívanou představují také souboje o samice, ritualizovaná kousání i páření.

Pár trnorepů mezopotámských v námluvách s agamou stepní v gravidním zbarvení (Foto: Petr Hamerník)

V expozici žije celkem sedm druhů středoasijských ještěrů (například trnorep mezopotámský, agama stepní nebo agamka písečná) a každý se honosí specifickým rituálem. Kromě nich Kattakum obývají také želvy stepní. Jedinečná expozice tak nejen že skýtá velmi atraktivní podívanou, ale právě zde se také odehrály některé světově významné prvoodchovy.

zdroj: https://www.zoopraha.cz/vse-o-zoo/press/tiskove-zpravy/12188-bourlive-namluvy-v-expozici-kattakum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Viewimage Previous post Kraj významně podporuje i profesionální hasiče
Screenshot 12 Next post Druhá prohra Kohoutů, mečbol soupeře