25. 5. 2024
429804523 729720709347554 7466842545921433370 N

Botanická zahrada Praha zahájila výstavu pro všechny smysly. Je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami

Praha – V Botanické zahradě hl. m. Prahy začala speciální výstava, která přibližuje různé aspekty rostlinného světa nejširší veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. První takovou výstavu uspořádala botanická zahrada už v roce 1996. Návštěvníci se prostřednictvím expozice vydají na cestu do dalekého Orientu, poznají koření, jako je mauricijská papeda nebo muškátový oříšek.  Představuje se proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut.

Kromě ovoce je k vidění květ lotosu, tradiční příprava čaje nebo hedvábí. Vystavené exponáty je možné si osahat, k některým přivonět, nebo je dokonce ochutnat. Průvodcem putování do dalekých krajů nejen za exotickými rostlinami je významný cestovatel a učitel 19. století Josef Kořenský. Po celou dobu konání výstavy bude pro návštěvníky k dispozici proškolený průvodce, popisky budou také v Braillově písmu a prohlídku usnadní zvukový průvodce. Patrony výstavy se stali klavíristka, zpěvačka a hudební skladatelka Ráchel Skleničková a herec Jan Potměšil. Součástí doprovodného programu budou i zajímavé workshopy, například skládání origami poslepu nebo kaligrafie. Výstava se koná od 1. do 17. března ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.

„Velmi mě těší, že všechny návštěvníky naší zahrady, ty se specifickými potřebami nevyjímaje, můžeme pozvat na unikátní výstavu pro všechny smysly, na výpravu za kořením a exotickými rostlinami, za čajem i hedvábím. Výstava se koná v prostorách nového výstavního sálu. Interně této akci říkáme ‚hmatová výstava‘, exponáty je totiž možné zkoumat nejen zrakem, ale i hmatem a některé z nich si zájemci třeba i očichají nebo ochutnají. Doporučil bych prohlídku expozice také školním kolektivům, neboť může jedinečným způsobem doplnit výuku dějepisu, zeměpisu a dalších předmětů,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava pro všechny smyslyZa kořením a slávou

Výstava pro všechny smysly, která se v botanické zahradě koná už po třiadvacáté, zve všechny zájemce na cesty za kořením a slávou. Tedy na dávné výpravy do Orientu, odkud cestovatelé a obchodníci do Evropy přiváželi vzácné koření, čaje, hedvábí, ale i poznatky o tamější kultuře

a přírodě. Průvodcem na cestách i po exponátech je Josef Kořenský, významný pedagog, cestovatel a spisovatel 19. století. Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci budou mít možnost zapůjčit si klapky na oči a speciálního zvukového průvodce. Ten jim exponáty přiblíží komentářem doplněným originálními zvuky. Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek, vysvětluje Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Koření, čaj, hedvábí, ale i tropické ovoce

Návštěvníci na výstavě poznají více i méně známé koření, jako je mauricijská papeda neboli kafrová limeta a muškátový oříšek, se kterým se na zvětšeném modelu budou moci seznámit skutečně detailně. Další zastavení je věnováno čaji, který kdysi dávno nebyl u nás tak obvyklý jako dnes a do Evropy se ve větší míře dostal právě až z cest do Orientu. Zájemci se seznámí s čajovým obřadem, který symbolizuje rituální konzumaci čaje a jde v něm nejen o správnou přípravu, ale i o podávání čaje. Výstava návštěvníkům přiblíží také cestu hedvábí a představí méně známé tropické ovoce, jako je proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut, z něhož mohou zvědavci dokonce kousek ochutnat. Kromě rostlinného světa se expozice zaměřuje i na kulturní aspekty Orientu, seznamuje například s poklady kaligrafie nebo s pěstováním rýže a tradičním léčitelstvím. Nechybí ani dobové fotografie z cest Josefa Kořenského.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory a lze ji doporučit i školním skupinám. Komentované prohlídky je možné domluvit po dobu konání výstavy během otevírací doby na telefonním čísle: 603 489 029 nebo 734 692 200. Součástí akce budou i tematické workshopy zaměřené na kulturu Orientu, konkrétně na Japonsko. O víkendu 2. a 3. března bude možné vyzkoušet si skládání origami poslepu, a to pod vedením Lukáše Tremla, který je nevidomý. Další víkend, tedy 9. a 10. března, se příchozí seznámí s elegantním japonským prošíváním bez jehly a nitě, nazývaným sashiko, a vyrobí si například záložku do knihy. Během workshopu o víkendu 16. a 17. března se pak zájemci budou moci pustit do kaligrafie, ale i do krasopisu z dob Josefa Kořenského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vulture 2553075 1280 Previous post Zoo Liberec získala do chovu supy africké – jedny z nejohroženějších supů světa. Aktuálně je jedinou zahradou v Česku, která je chová
„setkání S Energií“ Přivede Do Tříd Například Operátory Jaderných Elektráren Temelín A Dukovany, Aby S žáky Probírali Klíčová Témata Současné I Budoucí Energetiky Next post Přímo ve svých třídách si budou moci studenti prohlédnout nejzajímavější místa českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany