Melilla- Čeští basketbalisté mají za sebou třetí utkání na mezinárodním turnaji U23 v Melille, kde bohužel podruhé za sebou podlehli soupeři těsným rozdílem. Včera prohráli s Němci o dva body, dnes odcházeli z palubovky poraženi výběrem amerických univerzit o tři body.

Úvod zápasu nebyl pro české hráče příznivý. Američané rychle získali vedení 7:0, než se Češi dostali do hry. Po celou první půli se český tým potýkal s mírným mankem, což se ukázalo být problematické zejména v závěru druhé čtvrtiny, kdy soupeř dokázal rychle skórovat pět bodů a do šatny odcházel s osmibodovým náskokem.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Nepovedený závěr první půle ovlivnil český tým i po změně stran. Po třech náročných zápasech působili hráči unaveněji a měli potíže s prosazením se proti americké obraně. Byli nuceni střílet z delší vzdálenosti, což tentokrát nebylo tak účinné jako v předchozím zápase.

Na druhou stranu, Češi opět dominovali v doskocích, tentokrát s impozantním rozdílem 54:27, což bylo částečně způsobeno nižším procentem střelby. Získat 21 útočných doskoků na takové úrovni je výjimečný výkon, avšak počet ztrát, kterých měli celkem 19, což bylo o 12 více než soupeř, jejich snahu srazil.

Navzdory všem překážkám měli Češi šanci utkání otočit nebo alespoň vyrovnat. Z dvojciferného manka se dokázali dotáhnout na rozdíl jednoho bodu. Američané však reagovali trojkou a Čechům nevyšla střelba trestných hodů, na rozdíl od soupeře. V posledních vteřinách měli Češi dvě střely na vyrovnání, ale pokusy Bálinta a Böhma, pod tlakem času a obrany, se do koše nedostaly.

Česko U23 – USA U23 79:82 (19:21 30:38 50:63)

Ohlas po utkání:

Diego Ocampo (hlavní trenér českého národního týmu): „Dnes byl hlavní rozdíl v energii vložené do utkání. My jsme jí museli hodně dát do prvních dvou zápasů a ze třetího se můžeme poučit, jak se dá hrát, když energie není tolik, a hráči jsou unavení. Celkově to byl velmi dobrý zápas, protože jsme se naučili, jak hrát a dělat jiné věci, když nemůžeme tolik běhat a sbírat snadné body. Dá vám to zkušenosti do dalších zápasů.

V obraně jsme byli lepší ve druhé půli. Určitě musíme zlepšit to, jak využíváme fauly, protože příliš používáme ruce, kde bychom neměli, což se děje ve stresových situacích. Dnešní metr rozhodčích vyústil ve více než třicet trestných hodů soupeře. To, jak jsme používali fauly, dělalo na tomhle turnaji jeden z důležitých rozdílů. I v prvních dvou zápasech jsme příliš používali ruce a v tom se musíme přizpůsobit metru sudích. Sami jsme tolik šestek neměli, a když už jsme je získali, dost jsme jich minuli. Jsem si jistý, že hráči jsou si po tomhle turnaji vědomi důležitosti trestných hodů a poučí se z toho.

Celý turnaj byl pro nás úžasnou a velmi důležitou zkušeností. Byl tu určitý hráčský mix, vytvořila se dobrá chemie a dokázali jsme být konkurenceschopní i v těžkých situacích, kdy přicházela únava, a střely nepadaly, o což mi šlo. Ano, prohráli jsme dva zápasy těsně, ale důležité bylo se z toho poučit. Můžu říct, že mě překvapilo, jakou chemii si tento výběr dokázal vytvořit a také jakou měl disciplínu. Byl konkurenceschopný a velmi dobře pracoval v zápasech i v trénincích.”