Praha – Český výrobce dřevěných chat a posedů Bayaya rozšířil své portfolio o novou verzi posedu s názvem Svítání. Nový posed nabídne dlouho žádaný luxus v podobě toalety a skládací sprchy, ale i dodatečné izolace a většího vnitřního prostoru pro ještě větší pohodlí svých “posedářů” v duchu sloganu: Žijte venku. Jak už název napovídá, jedno ze dvou prosklení je orientováno na východ, tak aby vás ráno probouzelo slunce.

Svítání je stejně jako další posedy vlastně malá chata na nohou s výškou až 4 metry a přes relativně skromný půdorys 2.5 x 5.3 metrů splňuje všechny potřebné náležitosti k plnohodnotnému pobytu až pro čtyři osoby. Mimo standardní vybavení nabízí kuchyňku, WC, rozkládací sprchu ale třeba i posuvné síťky na okna. Svítání je navrženo pro plný off-grid, tj nepotřebuje žádné připojení k sítím a v případě umístění na zahradu ani žádné povolení od úřadů. Výhledy do přírody umocňují dvě velká kalená okna a venkovní rolety napájené ze solárů pak obyvatelům poskytnou stínění i večerní intimitu.

“Už jsme realizovali přes 70 posedů a po zpětné vazbě našich zákazníků jsme se rozhodli vytvořit nový model prémiovějšího posedu. Svítání disponuje o 50% rozšířenými stěnami z biodesky a sendvičovou, zateplenou střechou včetně provětrávané mezery. Posed tak bude v zimě výrazně lépe izolovat a v létě se i díky límci kolem hlavního okna a předokenním roletám bude výrazně méně hřát. Zapracovali jsme i na dalších detailech jako jsou například silikonová těsnění kolem oken a dveří, terasa před vstupem do domu pro lepší odvod vody při dešti, či separátní toaleta přístupná právě z terásky. Přes vizuální podobnost s Krabičkou se jedná o úplně novou konstrukci i podstavu,” vyjadřuje se ke Svítání Ladislav Trpák, zakladatel Bayaya i značky Secret Garden.

Z dalších volitelných doplňků si můžou zákazníci posed vyšperkovat a modifikovat dle vlastních potřeb například venkovním ohništěm, terasou pod posedem, doplňkovými plachtami, či stylovým sezením. Díky spolupráci se interiérovým studiem MOONSUN je možné nabídnout i vybavení interiéru “na klíč” podle stylu majitele včetně originálních maleb.

Posed lze umístit standardně na vysoké nohy s výhledem do krajiny či na plovoucí ponton jako houseboat. Na kola pak Bayaya doporučuje větší chatu na kolech Extasy. Jako noví majitelé nebudete závislí na připojení k elektřině. Svítání je dobíjeno ze solárních panelů a vytápěno plynovým topením nebo krbovými kamny. Dále disponuje vlastními nádržemi na čistou i odpadní vodu. V kuchyni si na plynovém vařiči uvaříte večeři pro celou rodinu i na samotě u lesa. Svítání tak nabízí naprostou soběstačnost v nejskrytějších koutech republiky, na lesních pozemcích, ale i na vaší zahradě.


O Bayaya

Bayaya se snaží o vnesení jistého minimalismu a pokory do architektury ve smyslu “méně je více”. Ve spolupráci s architekty a projektanty tak navrhuje a vyrábí vlastní ekosystém menších staveb a produktů pro život v přírodě.  Na svém kontě má už přes 70 realizací posedů, ale portfolio tvoří i chaty na kolech či venkovní kanceláře a sprchové a WC moduly.

Bayaya klade maximální důraz na přírodní materiály – hlavně použití dřeva v interiéru, řadu inovativních prvků a maximální soběstačnost. Velkou výhodou je možnost prefabrikace na hale a dovoz na místo vcelku či v modulech, které se jen během jednoho až dvou dnů postaví na piloty.