Poděbrady – 42. ročník mistrovství EuroBasket budou ve dnech 27. srpna do 14. září 2025 hostit čtyři země: Lotyšsko, Kypr, Finsko a Polsko. Český národní tým se chce porvat v kvalifikační skupině F s týmy z Řecka, Velké Británie a Nizozemím o postup na tuto prestižní akci.

Hlavní trenér národního mančaftu si do Poděbrad pozval šestnáct hráčů, které si chtěl pořádně proklepnout, než sestaví finální dvanáctku před dnešním duelem s Řeckem.

Nominaci do týmu obdrželi: Ondřej Balvín – BC Prometey (UKR), Jaromír Bohačík – ERA Basketball Nymburk, David Böhm – Grupo Ureta Tizona Burgos (ESP), Vojtěch Hruban – Cholet Basket (FRA), David Jelínek – UCAM Murcia (ESP), Luboš Kovář – ERA Basketball Nymburk, Martin Kříž – ERA Basketball Nymburk, Tomáš Kyzlink – Anwil Wloclawek (POL), Martin Peterka – Löwen Braunschweig (GER), Tomáš Satoranský – FC Barcelona (ESP), Ondřej Sehnal – ERA Basketball Nymburk, Vojtěch Sýkora – Sršni Photomate Písek, Richard Bálint – HLA Alicante (ESP), Patrick Samoura – USK Praha, Martin Svoboda – Sršni Photomate Písek a Matěj Svoboda – BK ARMEX Děčín.

Měli jsme jedinečnou možnost oslovit hlavního trenéra a hráče, přinášíme vám rozhovory s nimi.

Rozhovor s hlavním trenérem Diegem Ocampem:

Jaká jste měl kritéria při výběru hráčů pro národní tým?

Prvním kritériem je talent, který mají. Dalším jsou zkušenosti, které mají z mezinárodních soutěží. Víte, když mluvíme o závazku k národnímu týmu, tak nekoukáme na věk. V týmu máme několik hráčů s mnoha zkušenostmi a několik kteří jsou velmi mladí a ambiciozní, ty chceme v týmu představit nejen teď, ale i budoucnu.

V pátek vás čeká nejtěžší zápas ve skupině s řeckou reprezentací, která se s vámi utká bez své hvězdy Giannise Antetokounmpa. Jste připraveni bojovat s Řeky o první místo ve skupině?

Skupina je velmi těžká. Teď se v Evropě díky kvalifikaci nehraje Euroliga a EuroCup a tak je tak možné si do týmu vybrat hráče. Bez diskuse jsou hráči tou nejdůležitější věcí v basketbalu, bez nich to prostě nejde. Měli jsme tři dny na trénik, což není moc času, ale ostatní týmy mají stejné podmínky jako my. Našim cílem bylo se dobře připravit. Není to jen o nějakém ukvapeném spěchu, ale zejména o vzájemném porozumění a souznění na stejné vlně bojovné nálady. Řecku chceme být rovnocenným soupeřem, i když si uvědomujeme, že má zhruba 11 hráčů ve svém kádru z Euroligy, EuroCupu a dalších soutěží. Jejich úroveň je velmi vysoká, a to samé jejich zkušenosti, ale pro nás to je výzva, abychom s nimi byli konkurenceschopní.

Imgp2761

Rozhovor s Martinem Křížem (pivot/křídlo):

Za celou svou kariéru jste získal do sbírky spoustu titulů. Jaké mety byste chtěl ještě dosáhnout s národním týmem?

Já jsem už malička nebyl ten typ člověka, který by měl nějaké přehnané cíle a nikdy jsem tuto otázku neměl moc v oblibě. Jsem ten typ člověka, co hraje s kartami, které má právě v ruce. Myslím, si že jsme zažili za poslední dobu s národním týmem skvělé věci, ať už je to 6. místo na mistrovství světa, domácí Evropa, nebo olympiáda. Nyní je našim dalším cílem postup na EuroBasket.

Řecký národní tým je bez diskuse silným tým a proti němu není lehké brát výhru. Na co by se měla národní tým zejména soustředit proti tak silnému oponentovi?

Myslím si, že půjde o favorita naší skupiny. Podle jejich soupisky je evidentní, že budou hrát hodně silná jména. Myslím si, že když se kvalitně připravíme a budeme se snažit to těm jejich hlavním hráčům co nejvíce znepříjemnit, tak míč je kulatý a může se stát cokoliv.

Máte nějaký svůj hráčský rituál, bez něhož není možné pro vás vyběhnout na ty palubovku a prozradíte nám ho?

Ano, nějaké rituály mám. Asi ten můj největší je, že hraju se snubním prstýnkem v ponožce. Za prvé ho chci mít nějakým způsobem u sebe a za druhé to je jedno z míst kde ho nikdy nezapomenu.

Rozhovor s Matějem Svobodou (křídlo)

Jste jedním z nejlepší střelců v české basketbalové lize. Co myslíte, půjde tato úspěšnost zúročit v kvalifikaci?

Byl bych rád, ale moje role je v národním týmu jiná než v klubu. Úplně bych neřekl, že se ode mne očekává, že budu skórovat. Spíše jsem tady na doplnění základní osy týmu a budu se snažit vypomoci, jak jen to půjde.

Jak velkou výzvou je pro vás hrát za národní tým a koho z oponentů vy osobně považujete za největšího rivala a v čem vidíte jeho sílu?

Je to pro mě splněný sen. Už v mládeži, když jsem nastoupil za reprezentační tým, tak jsem vždy snil o tom, že bych chtěl jednou hrát za tu seniorskou reprezentaci. To se mi splnilo a jsem za to opravdu hrozně moc rád, že tady s klukama můžu být. Podle mě bude největším favoritem skupiny Řecko. Mají v celku plno hráčů z Euroligy i přesto, že jim budou chybět největší hvězdy z NBA. Británie a Holandsko jsou také kvalitní týmy a my se musíme na každého připravit!

Rozhovor s Richardem Bálintem (rozehrávač/křídlo)

Již tento pátek čeká národní tým důležité a s Řeckem. Na co myslíte, že bude zapotřebí si dát zejména pozor ze strany oponenta a kudy by měla vést cesta za českým vítězstvím?

Určitě obranou a týmovou hrou. Jak jsem viděl, tak řecký tým je poskládaný velmi dobře. Bude to opravdu těžký zápas, navíc je nutné zmínit řecké prostředí, kde bude v aréně Olympiakos Pireus pořádně bouřlivá atmosféra. Disciplinovanost, obrana a dobrá spolupráce v útoku by mohl být recept jak překvapit a brát výhru.

Imgp2701

Imgp2713

Další fotografie naleznete ZDE.