22. 4. 2024
Screen 2021 05 10 16 16 02

„Babyboom“ v Zoo PRAHA. Jaká mláďata v těchto dnech uvidíte?

Přesně 272 mláďat přišlo v Zoo Praha na svět od začátku letošního roku. Mnohé z 82 druhů savců, ptáků a plazů mohou návštěvníci v těchto dnech sledovat i ve venkovních expozicích. Mezi nezajímavější mláďata, která se narodila teprve přednedávnem, patří tapír jihoamerický, pekari Wagnerův nebo jeřábi mandžuští.

Přes týden je mláděti tapíra jihoamerického, které návštěvníky bezpochyby upoutá svým proužkovaným zbarvením. „Toto tapíří mládě je významné tím, že jde o prvního potomka samice Taluen,“ popisuje kurátor savců Pavel Brandl. „Tu jsme v rámci chovného programu Evropské asociace zoologických zahrad získali v roce 2019 z Francouzské Guyany. Je tedy nositelkou jedinečných genů, které dosud v evropském chovu nejsou. Otcem mláděte je samec Tex, který má také velmi zajímavý neevropský původ.“ Tapíry jihoamerické v Zoo Praha návštěvníci uvidí v expozici naproti Darwinově kráteru.

foto: Petr Hamerník

Nový přírůstek mohou návštěvníci v těchto dnech sledovat také v horní části areálu, kde se před pár dny narodil pekari Wagnerův„Jde o osmé mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha. Jeho matkou je však jiná samice, než tomu bylo u předchozích mláďat, a o to je pro nás významnější,“ uvádí kurátor kopytníků Jan Mengr. Záchranu pekariho Wagnerova podporuje Zoo Praha i v oblasti jeho přirozeného výskytu v oblasti Gran Chaca.

foto: Petr Hamerník

Již dva týdny jsou stará dvě mláďata jeřába mandžuského. Přestože ve své domovině je symbolem dlouhověkosti, patří mezi nejohroženější druhy ptáků s celosvětovou populací kolem tří tisíc jedinců. V Zoo Praha se daří jeřáby pravidelně odchovávat od roku 2011. „Rodičovský pár má vzácný původ. Samec Albert pochází ze Zoo Saitama v Japonsku. Samice Amálka je původem z čínského Pekingu a je od roku 1998 nejdéle žijícím jeřábem mandžuským v Zoo Praha,“ popisuje důvod vzácného odchovu kurátor ptáků Antonín Vaidl. Návštěvníci mohou mláďata jeřábů vidět v expozici Ptačích mokřadů.

V těchto dnech se veřejnost při návštěvě Zoo Praha může těšit například také na mláďata klokanů obrovských a rudokrkých v Darwinově kráteru, na želvy pardálí ve skalním labyrintu Afriky zblízka nebo na surikaty u Afrického domu. Zoo Praha má za poslední čtyři měsíce na svém kontě také několik významných odchovů, které v současné době vidět nejsou a chovatelé o ně pečují v zázemí. Jde například o želvy Smithovy, kakadu palmového, nosály bělohubé nebo trichy orlí.

zdroj: https://www.zoopraha.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oprava M. Gorkého 2 Previous post Trutnov vyzkoušel unikátní metodu opravy vozovky
Collage (3) Next post Péči o památky v Královéhradeckém kraji podporují místní akční skupiny