19. 5. 2024
Archeopark Všestary

Archeopark ve Všestarech rozšíří stálé expozice i kinosál

Královéhradecký kraj – Archeopark pravěku ve Všestarech na Hradecku do tří let obohatí stálé expozice, které představí archeologické sbírkové předměty Muzea a galerie Orlických hor, výsledky průzkumů z dálnice D11 či expedici Monoxylon. Rozšíří také stávající kinosál. Celkové náklady projektu přesáhnou 32 milionů korun. Většinu nákladů pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Financování projektu odsouhlasili krajští zastupitelé.

„Všestarský archeopark bude pro návštěvníky díky těmto stavebním úpravám a novým stálým expozicím ještě přitažlivější. Výstavní prostory totiž nabídnou naprosto unikátní archeologické nálezy pořízené během výstavby dálnice D11, což byla jedna z vůbec největších sond tohoto druhu do krajiny Královéhradeckého kraje. Expedice Monoxylon, která tam také najde své místo, je zároveň jedním z nejzajímavějších projektů experimentální či živé archeologie v Česku. Rozšíření archeoparku tak má přirozené ambice posílit turistický ruch v našem regionu,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

V rámci projektu se má proměnit stávající budova bývalého skladu archeologického materiálu, která nabídne nové výstavní prostory. Expozice představí především archeologické sbírkové předměty z Muzea a galerie Orlických hor, které v současné době nemá kapacitní prostory pro jejich zpřístupnění a prezentování. Spolupráce s Archeoparkem Všestary byla zvolena jako vhodná alternativa, jak inovativním a naučným způsobem veřejnosti představit archeologické sbírkové předměty.

Archeopark Všestary 2

Díky projektu se rozšíří také kinosál využívaný pro přednášky. Vzniknou zároveň dvě nové dílny, které budou nabízet programy pro školy. Hlavní budovy archeoparku se přestavba nedotkne. Stavební práce by měly začít letos, hotové by měly být v roce 2025. Celkové výdaje projektu přesáhnou 30 milionů korun, z nichž 85 % by měla pokrýt evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, zbytek doplatí kraj ze svého rozpočtu.

 Královéhradecký kraj rozšíření archeoparku připravuje již několik let. Na svém posledním jednání krajští zastupitelé souhlasili s financováním této akce z krajského rozpočtu. Projekt administruje Centrum investic, rozvoje a inovací Královéhradeckého kraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mládě Luskouna Krátkoocasého Previous post MLÁDĚ LUSKOUNA NAROZENÉ V ZOO PRAHA JE SAMIČKA
Gmu Hk Next post Revitalizace zajistí královéhradecké galerii nové depozitáře i vzdělávací centrum