19. 5. 2024
Christmas Garland 3891232 1280

Adventní trhy letos nahradí virtuální Advent v Hradci

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se nehodlá smířit s nemožností nabídnout občanům kraje návštěvu muzeem pořádaných tradičních trhů, které jsou na rozdíl ostatních adventních trhů v Hradci Králové postaveny téměř výhradně na nositelích lidových tradic napříč krajem a republikou a nabízejí tak jinak nedostupný zážitek nejen adventní, nákupní, ale také etnografický, který je pro MVČ plnící roli krajského etnografického pracoviště zapojeného do národní etnografické sítě obzvlášť důležitý. Muzeum proto připravilo on-line projekt nazvaný „Advent v Hradci“, s virtuálními trhy a speciálním adventním kalendářem.

Na webové stránce www.adventvhradci.cz najdou od neděle 29. listopadu 2020 návštěvníci řemeslné tržiště, připravené jako symbolická i reálná náhrada za 31. ročník tradičního Muzejního adventního trhu. „Z původně cca 150 přihlášených lidových řemeslníků a tradičních výrobců jsme vybrali a oslovili téměř dvě desítky zpravidla nositelů prestižních ocenění: řemesla zapsaná i kandidující na seznam UNESCO, Nositelé tradice lidových řemesel ČR, Zlatý kolovrat či Mistr tradiční rukodělné výroby různých krajů z různých oborů a vytvořili jsme i pro ně a návštěvníky virtuální adventní trh“, uvádí Petr Grulich, ředitel MVČ.

Trh obsahuje audiovizuální medailony lidových řemeslníků, se zajímavostmi o tradici jejich řemesla v historii. Součástí je také možnost nákupu prostřednictvím muzejního e-shopu, případně je možné se podívat a nakoupit si přímo na webech jednotlivých řemeslníků. „Nechte se třeba inspirovat, případně můžete podpořit řemeslníky nákupem v době, kdy téměř celý rok neměli možnost výdělku – a do konce letošního roku ani mít nebudou – a často jsou ve svízelné situaci.“ vysvětluje Lucie Peterková, tisková mluvčí muzea a dodává, že prezentace pro řemeslníky vznikly bezplatně „Jsme překvapeni, jak vřele na tuto nabídku oslovení výrobci reagovali. Pro většinu z nich jsme jediní, kteří na ně nezapomněli. Chceme tak jejich práci nejen připomenout, ale zároveň návštěvníkům nabídnout zajímavé informace o historii řemesel, s možností nákupu a případně i voňavý odběr z vánočního výdejního okénka muzea a z naší kavárny.“

Advent v Hradci ale ještě nabídne druhou, řekněme kulturní část. Jedná se od Adventní kulturní kalendář, který vznikl ve spolupráci s hradeckou Filharmonií, Klicperovým divadlem, Divadlem Drak, Galerií moderního umění, Městskou knihovnou a Českým rozhlasem Hradec Králové. V době adventu si každý den můžete odkrýt jedno kulturní okénko s virtuální audiovizuální náplní (moderním uměním, hudbou, mluveným slovem, divadlem, výstavou a dalšími zážitky). Kalendář administruje FHK, ale odkaz bude na speciální doméně „www.adventvhradci.cz“.

V roce 2020 pak v Muzeu východních Čech vzniklo celkem 10 výstav, které i přes obě vlny koronakrize navštívilo téměř 13 500 lidí. Některé výstavy bohužel utrpěly v první vlně, jiné v té druhé. Vedle toho však muzeum připravilo pro návštěvníky již tři desítky on-line výstav, virtuálních prohlídek fyzických výstav, geografických interaktivních exkurzí do minulosti, hraných i dokumentárních vzdělávacích videopořadů, přednášek atd., které zatím zhlédlo vysoko přes 20 tis. návštěvníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Foto045 Previous post Skvělý obrat v závěru zajistil Votrokům výhru v Blansku
Kolo Next post Výstava Paměti národa Z totality do totality je k vidění v Dobrušce