Pardubicko – Program Týdnů pro duševní zdraví (TDZ) láká k návštěvě 24 akcí v 9 městech Pardubického kraje. Hlavním smyslem osvětových akcí je podpora osob, kterým do života vstoupilo duševní onemocnění. Skrze TDZ se zejména neziskové organizace snaží poukázat na předsudky vůči tématu duševního onemocnění a lidem, kteří se s ním potýkají. Připraven je pestrý program.

V Pardubickém kraji odstartuje Týdny pro duševní zdraví vernisáž výstavy Pocity nadějné východočeské autorky Kristýny Všetulové, a to 12. 9. v Klubu 29. Autorka kreslí hlavně myšlenky, které nás brzdí a svoje obrazy chápe jako formu osobní terapie. Vernisáž zahájí ředitel neziskové organizace Péče o duševní zdraví Petr Pavlíček, který k ní řekl: “V rámci Týdnů pro duševní zdraví se snažíme ukázat, že lidem s duševním onemocněním není nutné se vyhýbat. Spíše je důležité pochopit, co prožívají a podpořit je,“.

Hned v úterý 13. 9. se v Pardubicích bude konat několik akcí, a to: beseda s názvem Moje jméno není diagnóza, workshop Kognitivní funkce a duševní zdraví a své dveře otevřou VIDA centrum nebo Domov pro seniory u Kostelíčka. Středa 14. 9. bude patřit tradiční akci Výměňák u Café Robinson nebo audio procházce Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje, kterou pořádá GAMPA. Letos poprvé (ve čtvrtek 15. 9.) se bude cvičit i jóga, a to s lektorkou Vlaďkou Polákovou v Centru Kosatec.

„Osobně považuji téma duševního zdraví za velmi důležité, zvláště v současné době. Proto jsem velmi rád, že se Týdny pro duševní zdraví opět konají a pomáhají šířit osvětu o této problematice v našem kraji,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Kvíz, film, beseda nebo speciální procházka – vybere si každý

Zajímavý program připravily i neziskovky v dalších městech Pardubického kraje. Slatiňany ve čtvrtek 22. 9. rozezní multižánrová hudební akce Rytmy pro uši i duši. Pořádá ji Centrum duševního zdraví Chrudim, které provozuje nezisková organizace Péče o duševní zdraví. V Ústí nad Orlicí pod taktovkou neziskové organizace Péče o duševní zdraví poměří zájemci své síly ve speciálním Kvízu na pohodu (i tu duševní), a to 21. 9. nebo mohou přijít na přednášku Jak podpořit své duševní zdraví (ne)jen v těžkých časech. Akci pořádá Cedr o.p.s. a proběhne 15. 9.  Hlinsko čeká již tradiční Festival na vlastní duši, který se uskuteční 16. 9., v Poličce připravila oblastní Charita Dušekvízování a tím výčet akcí nekončí.

Kompletní program naleznete na webových stránkách: www.tdz.cz, www.pdz.cz či facebookovém profilu Tydny.pro.dusevni.zdravi.


Hlavním organizátorem akcí je nezisková organizace Péče o duševní zdraví. Program v Pardubickém kraji připravily i tyto organizace: CEDR Pardubice a Ústí nad Orlicí, Česká abilympijská asociace – Centrum Kosatec, DušeProstor, Domov Na cestě, Domov pro seniory U Kostelíčka, Fokus Vysočina – středisko Hlinsko, GAMPA – Galerie města Pardubic, Charita Moravská Třebová, Iniciativa Na rovinu, Laxus – Ambulantní centrum Pardubice, Oblastní Charita Polička – Otevřené dveře, Péče o duševní zdraví – středisko Výměník, Svitavská nemocnice, Vida centrum Pardubice, Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ a Zelený dům Chrudim.

TDZ se konají pod záštitou radního Pardubického kraje Pavla Šotoly a primátora města Pardubic Martina Charváta. Projekt finančně podpořily Pardubický kraj, město Pardubice a město Ústí nad Orlicí.