Česko – Učitelé v regionálním školství v roce 2023 pobírali průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 49 tisíc korun. Navzdory nominálnímu růstu o 1 300 Kč měsíčně však reálná kupní síla jejich výdělku kvůli inflaci poklesla o 7,1 %. Mzdy pedagogů tak zůstaly na úrovni roku 2018, jak potvrdil ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana.
Významné rozdíly v platech učitelů podle vzdělávacího stupně
Nejvyšší platy pobírali učitelé na základních a středních školách s průměrným výdělkem přesahujícím 51 tisíc Kč měsíčně. Naopak pedagogové v mateřských školách si vydělali v průměru o deset tisíc méně. Meziročně mzdy v mateřských, základních a středních školách vzrostly průměrně o 2,8 %.
Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.
Vliv věku a praxe na mzdu
Mzda učitelů na základních školách se výrazně liší v závislosti na věku a délce praxe. Mladší učitelé do 30 let vydělávali o deset tisíc měsíčně méně než jejich starší kolegové nad 55 let. Průměrné platy také zaostávaly za průměrem zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním.
Ženy dominují učitelským pozicím
Osm z deseti učitelských míst v regionálním školství loni vykonávaly ženy, přičemž jejich průměrná mzda na základních školách byla o 359 Kč vyšší než u jejich mužských kolegů. Tento rozdíl je však zanedbatelný ve srovnání s průměrným výdělkem mužů a žen obecně.
Mzdové rozdíly mezi regiony
Mzdové rozdíly mezi jednotlivými kraji nebyly výrazné. Nejvyšší průměrnou mzdu učitelé pobírali v Praze, kde dosahovala 53,4 tisíce Kč, zatímco v Moravskoslezském kraji průměrná mzda činila 50,3 tisíce Kč. V Karlovarském kraji učitelské platy překračovaly průměrné mzdy v regionu až o 29 %.
Učitelské platy se sice meziročně zvyšovaly, avšak vlivem inflace se jejich kupní síla v posledních dvou letech snížila.
zdroj: https://csu.gov.cz