Praha – Zoo Praha zaznamenala významný chovatelský úspěch, když se jí podařilo jako první v České republice odchovat bércouny Petersovy, malé africké savce s bizarním vzhledem. Dvě mláďata, která se narodila koncem června, jsou výsledkem několikaletého úsilí pražských chovatelů. Návštěvníci zoo mají nyní jedinečnou příležitost tato vzácná zvířata spatřit v pavilonu Afrika zblízka.
Bércouni: Malí, ale fascinující
Bércouni Petersovi mohou na první pohled připomínat hlodavce nebo rejsky, avšak jejich genetická příbuznost spadá do starobylé skupiny savců Afrotheria, což je řadí blíže ke slonům, damanům či hrabáčům. Tento druh bércouna se vyznačuje sytou barvou a větší velikostí oproti jiným druhům a v přírodě obývá jen malé území v Tanzanii a Keni.
Pokud máte zájem o více informací z naší vlasti můžete se přidat k facebookové skupině Česká republika aneb děti, dospělí či senioři všichni jsme tady doma.
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek k tomu uvedl: „Senzační chovatelské úspěchy nejsou nutně reprezentovány známými a výraznými zvířaty. Mláďata bércouna Petersova jsou toho zářným příkladem. Věřím, že díky aktuálnímu odchovu se půvab těchto fascinujících tvorů dostane k další části veřejnosti a po cestě za gorilami či slony se u bércounů budou zastavovat jejich noví obdivovatelé.“
Skryté poklady pralesní expozice
Dvojice mláďat byla zpočátku chovatelům skryta. „O existenci mláďat nejprve svědčily pouze zvuky a změny v chování samice. Své potomky totiž rodiče odchovávají v hnízdě, kde je nemohou chovatelé snadno pozorovat,“ vysvětluje zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek. Mláďata se rodí osrstěná a vidoucí a jejich vývin je velmi rychlý – během několika týdnů přecházejí na pevnou stravu a dospívají.
Expozice bércounů Petersových v Zoo Praha je bohatě vegetovaná a plná spadaného listí, které slouží nejen jako přirozené prostředí, ale i jako úkryt a zdroj potravy. Bércouni pomocí svého prodlouženého čenichu, připomínajícího malý chobot, hledají potravu, zejména bezobratlé živočichy, které vyhrabávají zpod listí a slízávají jazykem.
Kurátor savců Pavel Brandl dodává: „Na noc si bércouni vytvářejí hnízdo podobné jednoduché noře, které si vystelou například opadaným listím. Po několika dnech zakládají hnízdo nové.“
Ohrožená a vzácná zvířata v evropských zoo
Bércouni Petersovi jsou endemity, vázanými na malé území pohoří Eastern Arc na hranicích Keni a Tanzanie. V přírodě čelí mnoha predátorům a jejich jedinou obranou jsou dobře vyvinuté smysly a rychlost, umožněná prodlouženými a srostlými kostmi zadních končetin, podle nichž dostali své jméno.
V evropských zoologických zahradách jsou bércouni velmi vzácní a Zoo Praha s jejich chovem začala teprve v roce 2019. Nyní však mohou návštěvníci této přední české zoo obdivovat výsledky tohoto chovatelského úsilí na vlastní oči.