Nový Projekt

Praha – Brože sice nepatří v portfoliu designéra Hanuše Lamra mezi nejpočetnější šperky, ale díky jejich promyšlenosti a originalitě si je oblíbila nejedna známá osobnost. K těm nejvýznamnějším patří paní Madeleine Albright (1937 – 2022), někdejší ministryně zahraničních věcí USA. Dáma, která nikdy nezapomněla na své české kořeny, zařadila do své početné sbírky broží i dílo Hanuše Lamra pojmenované Hostina. Také jeden z nejnovějších kousků právě doputoval na místa v naší zemi nejvyšší.

Květ růžového kaštanu pro první dámu České republiky

„Je mi ctí, že si tento výjimečný šperk, doplněný náušnicemi s motivem violek, vybrala u příležitosti vyhlášení výsledků voleb nová první dáma paní Eva Pavlová. Věřím, že jí přinesla štěstí v závěrečné fázi kampaně, a samozřejmě gratuluji a přeji novému prezidentskému páru mnoho úspěchů,“ říká Hanuš Lamr.

Unikátní kus vytvořil Hanuš během loňského jara v době, kdy kvetl nádherný růžový kaštan ve Valdštejnské zahradě. Chtěl jsem zachytit jemnou krásu krátkého období, kdy se můžeme tímto úchvatným květem těšit a vychutnávat si jeho křehkost a něhu,“ doplňuje Hanuš Lamr. Nejdříve vytvořil voskový model a částečně při tom použil také speciální techniku. Se svou „tovaryškou“ vtipně nazval tuto metodu „fritování“ – části modelu se totiž ponořují do žhavého vosku.

Brož je odlita z téměř ryzího stříbra a je osazena růžovými skleněnými střepy, na které použil Hanuš materiál z našich sklářských hutí. Symbolika barev pak hovoří o tom, že růžová v nejrůznějších odstínech představuje lásku, náklonnost, oddanost, kultivovanost, volnost nebo energii.

Šperk je samozřejmě jen třešničkou na dortu kompletního stylingu, který v rámci kampaně řešila pro prezidentský pár uznávaná módní návrhářka Štěpánka Pivcová. Kašmírové kabáty její vlastní značky The May Studio zkrátka musíte mít.:)

Brož jako módní doplněk i komunikační nástroj

Tento typ šperku představuje neuvěřitelně variabilní kousek, který můžete nosit k jakékoliv příležitosti a k jakémukoliv outfitu. Je jedno, jestli ji připnete na klopu saka či kabátu, na košili, sukni, kabelku či klobouk – vždy dotvoří osobitý styl a často řekne víc než tisíc slov. I proto se brož stala jednou z tajných zbraní diplomatického jazyka. K milovnicím broží patřily známé dámy z kultury, byznysu i politiky jako Elizabeth Taylor nebo princezna Diana. K přebornicím na poli komunikace prostřednictvím brože patřila i královna Alžběta II. a již zmiňovaná Madeleine Albright jich prý vlastnila více než 280.

Trocha historie

Název brož pochází z francouzského „broche“ a překládá se jako vřeteno, kolík či sponka.

První „brože“, nebo spíš spony ze zvířecích kostí se objevily už v době bronzové, ale tady plnily hlavně praktickou funkci. Spínaly totiž „oděvy“, nebo spíš kusy kůží.

Typický šperk v podobě, jakou známe dnes, se objevil až na luxusních oděvech v období gotiky. Opravdový rozmach pak přišel až v době baroka v polovině 17. století ve Francii – a od té doby prakticky nevyšel z módy.


HANUŠ LAMR

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil Lamr svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově.

Jeho celoživotní inspirací a vášní je příroda, pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje. To je velmi dobře vidět v jeho kolekcích Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum, Folklor nebo Sacré Coeur. Součástí této kolekce je i šperk Srdce republiky vytvořený speciálně ke 100. výročí založení Československa.

U příležitosti 200. výročí založení Národního muzea a jeho znovuotevření po náročné opravě a zároveň 100. výročí založení Československé republiky vytvořil v roce 2018 pro tuto prestižní instituci diadém s názvem Sbírka. Dílo bylo k vidění na unikátní výstavě 2 x 100, představující veřejnosti 200 nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů. Po jejím skončení se stalo součástí stálých sbírek Národního muzea. Této cti se Hanuši Lamrovi dostalo jako prvnímu žijícímu umělci.

Za kolekci Lust for Eden obdržel nominaci na Czech Grand Design 2019, za objekt Vínek a kolekci Noli me tangere nominaci na Czech Grand Design 2020.

Fletcher Martin

By Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, o připravovaných akcích pro všechny věkové kategorie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *