Vernisaz Vk Dgm 22

Hradec Králové – Obrazy Vladimíra Kiseljova vyjadřují jeho komplexní synestetické vnímání světa – autor vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy vzácně propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas. Jeho tvorba je každodenně velmi hluboce promýšlená a prožitá autentická přímá vnitřní cesta, přetvořená do uměleckého díla, které je silné a vyzařuje pozitivní energii – a jeho vhled do mechanizmů světa.

Už v minulosti jsme s tímto sympatickým mladíkem dělali rozhovor a nyní vám přinášíme další s akuálními infrormacemi čemu se v součastnosti autor věnuje a kde je možné jeho díla vidět.

Zaujal nás z Vaší nejnovější tvorby cyklus aktů, povězte nám o něm něco

Erotičností tyto obrazy přitáhnou naši pozornost, kterou pak pozornost diváka zaměřují na jeho sebepoznání a přemýšlení nad podstatou a smyslem života a svobody.

Pokračuji teď několika akty, které reflektují tragickou válku na Ukrajině – a mají nádech tématu krásy, která překonává utrpení a smrt.

Na většině mých aktů je buď Máří Magdalena, nebo Salome, případně Venuše (Láska) nebo Sofie (Moudrost). Rád ukazuji filosofická témata vtělená v člověku. Tedy postavy, které kromě své fyzické krásy a okouzlující kompozice představují hluboké duchovní pravdy.

z výstavy na Letenské vodárenské věži

Co chcete sdělit svým nejnovějším cyklem Energie měst, který je pod názvem INSIGHT do 30.5. vystaven v Praze na Žižkově v Galerii Prokopka?

Výstava INSIGHT je instalace obrazů zachycující mapu energií velkých měst, která spojuji s díly monumentálních hudebních skladeb. Zaměřuji se zde na zachycení energie a paměti místa, jeho duchovního přesahu a vědomou práci se svým tělem a pohybem u akční malby. Jedná se obrazy na plátně, ale i pomalované objekty na plexiskle, zavěšené v prostoru.

Můj nový cyklus slavných měst Berlína, Paříže, Říma, Benátek je rozšířen o Kiev, Mariupol, Kharkiv, Odesa, ze kterých pochází někteří mí příbuzní.

Zobrazují města z hlediska jejich vnitřního organismu, která místa ve městě korespondují a se kterými živly – a jak spolu tyto vnitřní orgány fungují. Určující pro mě poloha města podél řeky, které představuje nekonečný zdroj přílivu energie a života ve městě. Dále jsou na mých obrazech důležité kopce, z nichž jsou mnohé posvátné a tvoří ve městě ochrannou síť. Do obrazů v rámci barevnosti zapojuji i své osobní prožitky, spojené s těmito městy, která mám rád a ve kterých jsem byl. Děkuji moc kurátorce výstavy Markétě Vlčkové za pozvání a krásný text k výstavě. Měl jsem v Prokopce výstavu už před deseti lety – a velmi rád jsem zde znovu vystavoval.

5.5. od 18:00 tu děláme ještě doprovodnou akci – komentovanou prohlídku s projekcí, na které vás srdečně zvu!

ukázka aktů Vladimíra Kiseljova

Jak na Vás působí západní metropole Paříž a Řím – a jak města na Ukrajině?

U každého z měst jsem hledal základní barvu, která ho vyjadřuje. U měst v Itálii, která jsem maloval, to byla červená (Řím, Benátky), což odpovídá i základní barevnosti Římské říše (červená a zlatá). Další důležité barvy u mého Říma jsou světle modrá a jasně žlutá, které dohromady vytvářejí ten silný prožitek souzvuku energie věčného města, jeho neutuchající energii. U Paříže je základní barevnost královská modrá, bílá, žlutá a růžová.

V případě Paříže a Berlína mě fascinuje, jak jsou v jejich geometrii výrazné přímé osy, obohacené o hvězdice rozbíhajících se ulic od vítězných oblouků.

Města na Ukrajině jsem měl potřebu namalovat během posledního měsíce, po začátku války – a spojit tak mírově východ se západem. Také jsem je tvořil s tím, že když je namaluji, budou ochráněné a nebudou dobyty. Tato válka mě hluboce zasáhla a můj život, stejně jako život velké části mých příbuzných z východu, už nebude nikdy stejný. Potřeba pomáhat lidem skutky a ne jen slovy, je krásná – a jsem rád, že se rozrůstá.

Vladimír Kiseljov a Bára Mottlová na výstavě v Letenskíé vodárenské věži

Co je pro vás tak zajímavého na městech jako Kiev, Mariupol, Oděsa a Kharkiv?

Tato města z Ukrajiny jsem navštívil – a pamatuji si je z dětství. Namaloval jsem je jako ochranné obrazy, které svou energií chrání lidskost proti válce. Obdivuji sílu a naději lidí na Ukrajině, víru v to, že po této strašné zkáze svá města znovu postaví a rozproudí životem. Mé obrazy zachycují právě tuto energii – sílu, lásku, víru a nezdolnost – i oproti strašným překážkám a utrpení.

Mariupol, ze kterého pochází část naší rodiny, jsem namaloval dvakrát. Jednou celý spálený, jen s jedním zárodkem rozkvétající růžové – a druhý jako obraz jeho energie, jak si ho pamatuji z dětství. Právě v Mariupolu jsem se jako dítě poprvé v životě koupal v moři.

U Kieva mě jako dítě ohromila majestátní šíře a tvarosloví ramen řeky Dněpr, která má nedozírnou šířku a sílu. Proto je nejdominantnějším prvkem obrazu právě Dněpr a také podzemní i nadzemní klášter Pečerská lavra, velmi mystické a prastaré místo. I v tomto městě jsem namaloval několik bolestivých zásahů, které se ale hojí silou a působením dalších barev.

Mí příbuzní byli několik týdnů pod bombardováním v Irpini u Kieva, ze které se dostali před krátkou dobou naštěstí do bezpečí a nyní bydlí v Brně. Teta byla necelý týden po příjezdu z války na mé vernisáži v Galerii Otakara Kubína v Boskovicích, což byl pro nás všechny velký zážitek a jsem za to rád.

obraz pod názvem Energie Kieva

Která z Vašich nedávných výstav vám udělala největší radost?

V roce 2021 jsem měl velkou radost z mé už třetí výstavy ve Florencii v Itálii. Po mé výstavě na International Florence Biennale of Modern Art to bylo před několika měsíci v Galerii Akademie výtvarných umění ve Florencii v renesačním Palazzo di Cosimo Ridolfi, což je pro mě velká čest a radost.

Před několika dny také skončila má výstava Elixír v galerii Vodárenské věže Letná, která byla velmi zdařilá svou instalací a zavěšením obrazů a maleb na plexiskle v různých výškách v prostoru. Vytvořilo to pocit pohybu ve scénografii a instalaci, doprovázené ještě v závěru projekcemi.

Které výstavy Vás čekají v nejbližší době?

Teď se hodně těším na svou výstavu v červnu a červenci 2022 v Lipsku v Německu – v Galerii na Richard Wagner Platz 1. Vernisáž bude 3.6. a další doprovodné akce 19.6. (malířsko-hudební performance) a 14.7. (prezentace mé knihy s obrazy Mystéria vepsaná ve tvářích) – v rámci mezinárodního festivalu Wagner Festtage.

V říjnu 2022 mě ještě čeká má první výstava v Madridu ve Španělsku – a v roce 2023 jsou naplánovány mé výstavy v Benátkách a v Římě a Zurichu a Paříži. V květnu 2023 budu mít taky výstavu mých maleb a objektů na hradě Špilberk v Brně, v rámci Muzea Města Brna. Rád bych také po konci války realizoval svou výstavu v Kievě.

Vladimír Kiseljov na výstavě v Letenské vodárenské věži

Děkujeme za rozhovor!

Já děkuji a přeji všem čtenářům, ať se chovají s láskou k sobě i svému okolí

Fletcher Martin

By Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, o připravovaných akcích pro všechny věkové kategorie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *