01 U Vyhnalkova Cembala Op. 1 Foto V. Jandafoto: V.Janda

Hradec Králové – Uplynulou neděli si mohli milovníci Johanna Sebastiana Bacha vyslechnout jemu připisované a jeho jménem inspirované varhanní skladby. S bravurou sobě vlastní, je zahrál Jaroslav Tůma, který je varhaníkem a profesorem Akademie múzických umění v Praze. Po koncertě jsme ho požádali o rozhovor.

Čím především vás oslovují skladby Johanna Sebastiana Bacha?

Bach mě oslovuje neuvěřitelně bohatou a co do charakterů rozmanitou škálou skladeb. Jsou rychlé i pomalé, znějí nahlas i potichu. Zkomponovány jsou rafinovaně a někdy i složitě, avšak tak přímočaře, že „zabírají“ na publikum všeho druhu na celé Zeměkouli.

Je možné zde prosím sdělit z odehraných skladeb Vaše osobní myšlenky o nich?

To se nedá vypovědět několika slovy. Proto mimo jiné připravuji sérii prezentací audiovizuálních nahrávek pořízených na nádherné Šlajchovy varhany na Svaté Hoře v Příbrami. Nahrávky byly pořízeny během roku 2020, teď se zabývám přípravou komentářů. Jde o čtyřicet dílů, když u každého budu mluvit deset minut, je to několik hodin povídání. A stejně se potýkám s tím, že mohu sdělit jen drobty informací a dojmů. Ale alespoň tak.

foto: Martin Fletcher (na fotografii jsou zachyceny varhany hradecké filharmonie)

Jakou skladbu z dnešního repertoáru máte nejraději a proč?

Celého Bacha, což obnáší 21 hodin varhanní hudby, jsem hrál proto, že mám rád veškerou jeho hudbu. Pro koncert v Hradci jsem vybral něco málo.

Kde Vás ještě do konce roku mohou diváci vidět při různých hudebních příležitostech?

Typická varhanická sezona už skončila. Před Vánocemi zahraju ale ještě v Netíně, v Plzni, na Svaté Hoře a zajedu do Regensburgu. A málem bych zapomněl na Pardubice, tam budu také ve Filharmonii. A asi nejdůležitější akcí by se mělo stát inaugurování nových varhan v Betlémské kapli v Praze. Na ty se opravdu těším, stavba byla dílensky dokončena v létě, nyní probíhá finalizace v Praze, po příštím víkendu už by nástroj měl vyloudit první tóny. jde opět o Šlajchovy varhany, z jeho rukou už poslední, firma končí bohužel bez následnictví.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

A jaké, že byly v nedělní večer odehrány skladby?

  • Koncert d moll BWV 596 (bez označení – Grave – Fuga – Largo – Finale). Jedná se pravděpodobně Bachův přepis Concerta grossa Antonia Vivaldiho (1678–1741)
  • Osm malých preludií a fug BWV 553–560 (Možná je autorem Johann Ludwig Krebs (1713–1780) nebo Johann Tobias Krebs (1690–1762)
  • Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654 (chorální zpracování ze sbírky Osmnácti chorálů. Dochoval se Bachův rukopis)
  • Fuga č. 1 na B-A-C-H
  • Fuga č. 2 na B-A-C-H
  • Robert Schumann (1810–1856) – z cyklu Šesti fug na jméno BACH op. 60
  • Toccata a fuga d moll BWV 565 (Bachovo autorství není stoprocentně jisté. Buď jde o velmi rané dílo, nebo je původním autorem někdo jiný, možná Johann Peter Kellner (1705–1772)
Fletcher Martin

By Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, o připravovaných akcích pro všechny věkové kategorie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *