„Máma mi vždycky říkala, že člověk aportovat neumí. Když něco zahodí, už se nikdy pro to nevrátí.“ To je hlavní myšlenka inscenace pro celou rodinu s názvem Lajka, kterou uvede pardubické Divadlo Exil v sobotu 9. října 2021 jako svou první letošní premiéru.
Generálka ukázala, že máme co do činění s dojemným, velmi lidským (nebo psím?) příběhem, který ale není zatížený patosem. Naopak, je rozverný, vtipný a lehký jako pírko. Režisérský tandem Lucie Hašková a Naďa Kubínková si s textem mladého dramatika Davida Košťáka porozuměly. Poetický text naštěstí nezatížily psychologií, ale povznesly hravostí.
Dvě režisérky na scéně
„Text jsem objevila na scénickém čtení Východočeského divadla Pardubice. Příběh mě pobavil, dojal a zcela nadchnul. Možná za to mohlo i setkání se samotným autorem se kterým jsem o jeho hře ještě dlouho diskutovala,“ uvádí jedna z režisérek Naďa Kubínková.
David Košťák patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her s původními náměty. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují ke vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav.
Pokud máte zájem o více informací z naší vlasti můžete se přidat k facebookové skupině Česká republika aneb děti, dospělí či senioři všichni jsme tady doma.
Jak se režíruje ve dvou? Režisérky nastavily taková pravidla, aby nedocházelo ke kolizím. „Při zkoušení jsme byly názorově jednotné, abychom nemátly herce. Takže jsme dělaly důsledné přípravy, u kterých jsme jen my dvě vášnivě diskutovaly, a taky vypily hodně vína. Zkoušení probíhalo naprosto efektivně a moc nás to bavilo,“ popisuje tvůrčí proces Naďa Kubínková.
Lajka mezi hvězdami
Lajka byla fena, která se jako první živý tvor pocházející z planety Země dostala na oběžnou dráhu. Byl to potulný pes odchycený na jedné z moskevských ulic. Pro let na Sputniku 2 byla cvičena s dalšími dvěma psy. Lajka nakonec zemřela na oběžné dráze následkem stresu a přehřátí zhruba pět až sedm hodin po startu. Tolik skutečná historie, ze které inscenace čerpá.
„Jde o křehký příběh, který podává zprávu o nespravedlnosti a zradě. Text ještě prošel mnoha dramaturgickými úpravami, aby si mohla zahrát také herečka Olga Vetešníková, které je 88 let a je stále velmi aktivní,“ uvádí režisérka Lucie Hašková.
Inscenace pro celou rodinu
Jaké je hlavní poselství exilové Lajky? Že lidi aportovat neumí. A když něco zahodí, už se pro to nikdy nevrátí. O tom, že se může stát, že za vás bude rozhodovat někdo jiný, a to i v otázkách života a smrti. Vy s tím nemůžete udělat vůbec nic. Na druhou stranu jde o příběh o lásce, smíření, naději nebo přátelství. Každý si v něm najde něco svého. Je srozumitelný i pro děti. Téma odlehčuje hravý humor.
Diváci také uslyší původní hudbu pardubické kapely Donrvetr. „Do hry jsem obsadila Matěje Karase z Donrvetru, a tak mě napadlo zeptat se kapely, jestli by do toho šli s námi. A kluci byli nadšení, byla to pro ně nová zkušenost, dali tomu všechno. Vážím si zejména toho, že naprosto vstřícně reagovali na všechny mé někdy i šílené připomínky. Další výhodou bylo, že Karolína Davidová, kterou jsme s Luckou vybraly v konkurzu na hlavní roli Lajky, umí krásně zpívat, takže pak nám přišlo úplně samozřejmé, že titulní song nazpívá společně s kapelou,“ vysvětluje režisérka Naďa Kubínková.
Premiéra Lajky se koná v sobotu 9. října od sedmi večer na nové scéně v Pasáži. Reprízu pak diváci uvidí ve středu 13. října.