Stalo se již tradicí, že se na podzim koná festival Týdny pro duševní zdraví. Ten nabízí spoustu kulturních akcí, které informují o duševním zdraví a jeho prevenci, zároveň vyvrací mýty a předsudky spjaté s touto problematikou. Ve východních Čechách se do pořádání jeho 26. ročníku zapojilo 19 organizací, které připravily bohatý program ve 13 městech.
Týdny pro duševní zdraví (TDZ) představují kulturně-osvětové akce na podporu lidí s duševním onemocněním. Smyslem je zvýšit povědomí společnosti a zbavit ji předsudků vůči tématu duševního onemocnění a lidem, kteří se s ním potýkají. „Lidé se tématu duševního zdraví bojí, nepřijímají je. V naší praxi se setkáváme s tím, že mnoho lidí v případě psychických potíží nevyhledá odbornou pomoc kvůli tomu, aby o něm okolí neřeklo, že je ‚blázen‘. Především proto se na akcích TDZ snažíme o duševním onemocnění otevřeně hovořit a téma detabuizovat,“ sděluje Michaela Venclová z organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), která je hlavním pořadatelem TDZ na východě Čech.
V programu nabízejícím 39 akcí si mohou návštěvníci vybrat z koncertů, výstav, filmových projekcí, besed, workshopů či dnů otevřených dveří. Zahajovací akcí je tradičně Turnaj v pétanque, který každý rok pořádá jiná organizace sociálních služeb a putuje tak po jednotlivých městech regionu. Letos se uskuteční 7. září v Ústí nad Orlicí.
V Pardubickém kraji následně návštěvníky čeká celotýdenní program v Pardubicích od 20. do 24. září.
„Z něho byste si neměli nechat ujít Besedu Moje jméno není diagnóza 21. září v Divadle 29 či autorské čtení Markéty Dohnalové z její nové knihy ŽIVOT velkými písmeny v Krajské knihovně v Pardubicích 24. září,“ doporučuje Venclová. Zavítat mohou návštěvníci i do několika organizací sociálních služeb, den otevřených dveří se bude konat např. v Centru Kosatec, Domově pro seniory U Kostelíčka či ve Vida centru. V dalších městech jako např. v Hlinsku mohou zažít festival Na vlastní duši 24. září, v Chrudimi Den otevřených dveří Centra duševního zdraví a kvíz Na pohodu 29. září. V Ústí nad Orlicí se mohou těšit na Besedu a workshop s peer konzultanty 29. září., ve Skutči na besedu Nejsme v tom sami 30. září a v Poličce na pokračování úspěšného Dušekvízování 7. října.
Akce v Královéhradeckém kraji se budou odehrávat především v krajském městě Hradci Králové, a to od 1. října, kdy program rozehrají 3 rockové kapely v Lodivadle na Kavčím plácku. „V Hradci Králové bych Vás ráda pozvala na Výstavu s duší, která představí díla umělců, kteří se potýkají s duševní nemocí. Výstava má ambice prostřednictvím umělecké tvorby ukázat lidi s duševní nemocí v jiném světle, než na ně společnost obvykle nahlíží. Zavítat na ni můžete od 4. do 8. října do Centra uměleckých aktivit,“ zve pracovnice PDZ Daniela Pazourková, která společně s IMPULSEM výstavu několika umělců organizuje. Další zajímavou akcí může být Autorské čtení z knihy Cesta ze schizofrenie s Jindřichem Jašíkem v Artičoku 5. října či promítání filmu Paralelní životy s následnou besedou v Bio Centrálu 7. října. Z dalších měst se lze těšit např. na program v Rychnově nad Kněžnou, kde promítnou film Elling v Městské knihovně 29. září a na koncert hudebního uskupení Šoumeni v restauraci na Veselce v Jičíně 8. října, který celý festival uzavře.
Program TDZ připravují organizace CEDR Pardubice, Česká abilympijská asociace, Divadlo29, Domov Na cestě, Domov pro seniory U Kostelíčka, Fokus Vysočina, Charita Moravská Třebová, iniciativa Na rovinu, Laxus, Nepanikař, Oblastní Charita – Otevřené dveře, Péče o duševní zdraví a jeho pobočný spolek Výměník, Psychiatrická klinika FNHK, SEMIRAMIS, Svitavská nemocnice, Vida Centrum Pardubice, Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, Zelený dům Chrudim.
TDZ se konají pod záštitou radního Pardubického kraje Pavla Šotoly, primátora města Pardubic Martina Charváta a primátora města Hradec Králové Alexandra Hrabálka.
Projekt finančně podpořili Pardubický kraj, město Pardubice, město Hradec Králové, město Ústí nad Orlicí a Tepelné hospodářství Hradec Králové.
Podrobný program naleznete zde nebo na facebookovém profilu zde.