Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval v Trutnově, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní brožurka, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.
„Na Karlově několikaleté zastávce v Hradci je zajímavých více skutečností. V prvé řadě to jsou jeho spisovatelské a redaktorské začátky. Psal totiž hned do několika studentských časopisů. Druhá věc bylo jeho aktivní zapojení do společenského a spolkového života, ať už šlo o pořádání vzdělávacích večerů nebo výlety za město s ostatními studenty. A třetí věc, která ho beze sporu ovlivnila a projevila se i v jeho tvorbě, byla jeho první milostná vzplanutí,“ upozorňuje na spojení s městem autorka projektu Ilona Machová a dodává, že uvedení jeho hry ve světové premiéře je dalším – asi nejvíce zmiňovaným spojením. Letos se o něm hodně mluví v souvislosti s jeho 100. výročím.
Význam Hradce Králové je tedy pro další vývoj v životě mladého spisovatele zásadní. Proto se autorka projektu rozhodla, že Čapkův příběh zpracuje do atraktivní a čtivé formy. Rozhodla se proto vytvořit brožurku, ve které představí slavného autora jako mladého muže, který už v nízkém věku projevoval vzácný literární talent, ale také který aktivizoval své okolí, družil se a rebeloval se spolužáky nebo usiloval o místní dívky. Hradec se také propsal do Karlova díla.
K vytvoření brožury chybí v současnosti jen málo – peníze. Autorka se proto rozhodla požádat o pomoc veřejnost a založila sbírku na platformě Donio. Tam mohou lidé, kteří chtějí projekt podpořit, přispět jakoukoliv částkou. Stránky jsou www.donio.cz/karelcapek. Sbírka potrvá do půlky července.
„Brožuru „Zamilovaný rebel ?“ jak jí zkráceně říkám, připravuji ve svém volném čase a ve spolupráci s místním Společností pro ochranu památek. Nejvíce financí spolkne výroba – tisk. Ráda bych, abychom mohli vytisknout alespoň 3 000 ks, aby ji bylo možné distribuovat po informačních centrech v Hradci a v kraji, na místech spojených s působením Karla Čapka, v knihovnách a podobně. Proto bych chtěla požádat veřejnost o přispění. Jsem si jistá, že brožura bude dělat našemu městu skvělou reklamu,“ vysvětluje Machová. Dodává, že projekt finančně podpořilo i Město Hradec Králové. Částka ale pokryje maximálně 15 % výdajů.
Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Hradec Králové – Zpravodajství.
V tuto se chvíli finalizují texty, ilustrace připravuje hradecká výtvarnice Eva Horská a na vizuální úpravě se bude podílet ještě grafička Kateřina Zelingerová.
Sledovat příběh dospívání mladého Karla Čapka mohou zatím zájemci sledovat na facebookové stránce projektu Divá bába, za kterým stojí autorka zamýšlené brožury.
„Snažím se odvyprávět krátké příběhy z Karlova života prostřednictvím Facebooku. Těším se ale, až bude mozaika kompletní a v papírové podobě, a Hradec se tak stane součástí příběhu krátkého, ale naplněného života Karla Čapka,“ uzavírá autorka projektu.