Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra (PSO) z Police nad Metují se stal českým koordinátorem dobročinné mezinárodní aktivity String For All (Struny pro všechny), která má kromě hudebního, také ekologický rozměr.
Jedná se o projekt, který se snaží vybírat od hudebníků všech zaměření staré, leč stále ještě použitelné struny, a ty pak dále posílat muzikantům po celém světě. Převážně poputují do míst, kde je velmi náročné a nákladné nějaké struny sehnat. V takových oblastech se totiž například děti přestávají hře na hudební nástroje věnovat, a tomu má projekt předcházet.
Podle organizátorů je nezanedbatelnou složkou tohoto charitativního projektu také osvěta k péči o naši planetu a o prostředí kolem nás. “Autorem celé myšlenky je náš švýcarský kamarád, hudební manažer, producent a dirigent Sam Goldscheider, který minulý rok založil iniciativu Harmonic Progression. Oslovuje lidi působící především ve světě klasické hudby.” Vysvětluje genezi projektu koordinátorka pro Českou republiku Karolína Soukupová z Police Symphony Orchestra. “Momentálně se tedy zaměřujeme na distribuci použitých houslových, violových, violoncellových, kontrabasových, kytarových a harfových strun lidem po celém světě, tam kde je nedostatek prostředků na jejich nákup. Struny se navíc vyrábí z vyčerpatelných materiálů, tímto způsobem tedy maximálně využijeme jejich skutečnou životnost,” dodává Soukupová.
Aktuálně je do projektu zapojeno už více než deset evropských zemí (Anglie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Belgie, Německo a další), v nichž se o koordinaci starají dobrovolníci. V České republice se k tomu přihlásili právě mladí muzikanti z Police Symphony Orchestra. Okamžitě oslovili hudební tělesa a instituce v celé zemi a nabídli jim možnost spolupráce. Účast už přislíbila například PKF – Prague Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo Plzeňská filharmonie. Postupně se přidávají další. A zapojit se může úplně kdokoliv, komu není vzdálená muzikantská sounáležitost a lhostejný stav naší planety. Po opětovném zahájení prezenčního vyučování, osloví organizátoři také umělecké školy po celé zemi.
V první vlně je možné posílat použité struny do 15. dubna 2021. Podmínkou je, aby dárci použité struny zabalili – každou zvlášť – a popsali (druh struny, z jakého je nástroje a jeho velikost). Struny je pak možné zaslat na adresu:
Police Symphony Orchestra, z.s. U Damiánky 268 549 54 Police nad Metují.
V roce 2021 jsou v plánu zhruba 3 “sbírkové” termíny, proto stačí sledovat sociální sítě PSO. Případně neváhejte kontaktovat koordinátorku projektu Karolínu Soukupovou: (karolina.soukupova@policesymphony.cz).
POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 170 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat více než 1,8 milionu Kč.