Matrace 118

Projekt podpořený Technologickou agenturou ČR téměř 2,5 miliony korun si klade za cíl vyvinout bezkontaktní monitorovací systém, který pomůže k lepšímu pochopení vývoje nemoci covid-19. 

„V první fázi navrhujeme soustavu senzorů, kterými budeme měřit pacienty,“ popisuje dr. Richard Cimler, vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, kde na systému pracují. K tomu jim dopomůžou poznatky z předchozích výzkumů senzorů a využití mikrovibrací lidského těla, způsobených tepem a dechem. „Teď se ovšem chceme soustředit pouze na onemocnění covid-19 a dýchací poruchy, abychom mohli senzory správně nastavit s ohledem na toto onemocnění,“ popisuje Cimler dále.

Speciální algoritmy budou zachraňovat životy

Zhoršené dýchaní, jeden z typických příznaků covidu-19, chtějí vědci za pomoci senzorů zanalyzovat, klasifikovat a vytvořit jakousi „databázi stavů“. K vyhodnocování těchto stavů mají posloužit speciálně navržené algoritmy. „Právě tyto algoritmy budou největším přínosem celého projektu. Díky nim budeme moci sledovat progres onemocnění a vyhodnocovat stav pacientů,“ uvádí dr. Filip Studnička z Katedry fyziky PřF UHK, který na nich pracuje.

V konečném důsledku tak bude možné předvídat zhoršení či zlepšení stavů a podle toho přizpůsobit lékařskou péči. „Lékařům to pomůže nejen včas zasáhnout při zhoršujícím se průběhu nemoci, ale zároveň i přeložit pacienta na jiné oddělení a rozložit tak vhodně využití přístrojů, například ventilátorů,“ dodává dr. Studnička.

Ze sdílených poznatků budou moci čerpat i lékaři

Do budoucna by měla vzniknout i platforma pro sdílení těchto poznatků, databanka dat, kterou mohou lékaři využít pro další výzkum covidu-19 a výměně informací mezi sebou.

„V současnosti spolupracujeme s nemocnicemi v Trutnově a Chrudimi, kde postupně osazujeme lůžka, a o zapojení dalších institucí už jednáme,“ uzavírá dr. Richard Cimler.


Projekt „Hospital bed sensors for covid diagnosis“ finančně podpořila Technologická agentura České republiky částkou téměř 2,5 milionu korun, a to v rámci mimořádné výzvy na podporu výzkumů spojených s pandemií nového koronaviru. Probíhat bude do září roku 2021.

Ing. Richard Cimler, Ph.D. (*1986)

Vystudoval Fakultu informatiky a managementu UHK (doktorský obor Aplikovaná informatika), od roku 2019 vede Centrum pokročilých technologií na Přírodovědecké fakultě UHK. Zde se společně s kolegy zabývá vývojem v oblasti senzoriky, datové analýzy a umělé inteligence.

RNDr. Filip Studnička, Ph.D. (*1985)

Vystudoval Fyziku plasmatu na Přírodovědecké fakultě MU a Fyzikální měření a modelování a Teorie vzdělávání ve fyzice na Přírodovědecké fakultě UHK. Působí na Katedře fyziky a v Centru pokročilých technologií PřF UHK, kde se zaměřuje mimo jiné na analýzu, studium a zpracování biomedicínských signálů.

Fletcher Martin

By Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, o připravovaných akcích pro všechny věkové kategorie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *