11. ročník filmového festivalu CinemaOpen se uskutečnil o víkendu 13. – 15. listopadu a již zná své vítěze. Přihlásilo se 26 soutěžních filmů od českých I zahraničních autorů. Vzhledem k situaci a vládním nařízením se festival přesunul do online prostoru.
Od pátku do sobotní půlnoci bylo možné zhlédnout přihlášené filmy prostřednictvím youtube platformy. Porota ve složení tří žen, Evy Toulové, Terezy Štěpánkové a Alexandry Škampové, vybrala vítěze v kategorii hraný film, dokument, studentský film a jiné AV dílo.
Vítězem v kategorii Hrané filmy se stal celovečerní film, v Česku žijícího amerického multimediálního umělce Miky Johnsona, nazvaném Confessions of a Box Man. Druhé místo v kategorii hraného filmu si odnesl Martin Doležal s intenzivním válečným filmem Poslední rána.
Vítěze v kategorii dokumentárního filmu porotkyně vybraly film Beskydská sedmička od českého režiséra Radima Grzybeka. Autor si odnesl i druhé místo v kategorii studentský film s filmem Pytlácká noc. Druhé místo si vysloužil Josef Dvořák za dokument Pastvina. Vítězem v kategorii studentského filmu byl porotou vybrán film Vyhnání od Vojtěcha Konečného. Film zachycuje atmosféru Sudet, na jaře 1946. Poslední honocenou kategorií byla jiná AV díla. Výhercem je Zdeněk Picpauer se snímkem Léta dozrávání. Dílo je koncipováno jako malé poděkování a pocta panu Jiřímu Suchému a panu Jiřímu Šlitrovi za jejich krásnou hudbu a texty.
Druhé místo se dostalo hradeckým tvůrcům Ondřejovi Maclovi a Ondřejovi Martincovi s jejich videoartovým projektem Chapadlo. Událost ztráty v rodině vede vypravěče k práci s lidmi s mentálním onemocněním, až se nakonec sám stane nemocným.
Vítězové obdrží poukaz na využití našeho filmového studia vč. technické pomoci. Druhým v pořadí nabízíme konzultace s členkou poroty a režisérkou Terezou Štěpánkovou.
Ačkoli musela být značná část doprovodného programu zrušena, byl pro zájemce připraven online workshop Stop Motion animace, který připravili hradečtí tvůrci Aneta Kohoutová a Šimon Macek z projektu Filmoviště.
Abychom alespoň trochu umožnili osobně interagovat s filmovým uměním, využili jsme výlohy Galerie za Galerií v Tomkově ulici, kde jsme promítali videoatovou tvorbu Ondřeje Macla ve spolupráci s Ondřejem Martincem.
Pevně věříme, že k plánovanému konceptu filmového kempu se vrátíme v příštím roce a divákům představíme kompletní program, který se bude blíže věnovat audiovizuální výchově a vzdělávání v digitálním prostředí. A to včetně mini-veletrhu animačních a filmových studií z celé ČR, prezentací s tématem trendů v digitálním vzdělávání a filmového kempu pro filmaře, kteří se chtějí dále rozvíjet.