Vzdejme úctu statečným lidem, kteří na válečných frontách i v odboji bojovali za svobodu a demokracii. Pomozme jim v dnešní době, kdy jsou právě oni silně ohrožení nemocí Covid-19. Umožňuje to veřejná sbírka u příležitosti Dne válečných veteránů, kterou již šestým rokem pořádá nezisková organizace Post Bellum. Sbírka, jejímž tradičním symbolem je červený květ vlčího máku, se koná od 1. do 30. listopadu a její výtěžek bude věnován na sociální pomoc hrdinům 20. století. Samotný Den válečných veteránů připadá celosvětově na 11. listopadu.
Lidé mohou sbírku vzhledem k omezením v souvislosti s epidemiologickou situací podpořit zejména online na www.denveteranu.cz
Přispět je možno libovolnou částkou, minimální doporučený obnos on-line je 50 korun. Za každý příspěvek pak organizátoři sbírky zapíchnou symbolický květ vlčího máku na makové pole v Hradci Králové a Pardubicích. Ve zmíněných městech bude makové pole odhaleno 11. listopadu. V 10:00 v Pardubicích před Východočeským divadlem a v 15:00 na Baťkově náměstí v Hradci Králové. Makové pole se následně na místo vrátí 30. listopadu, kdy se sbírka uzavírá.
„Chceme si navzdory všemu i v letošním roce, který nepřeje veřejným akcím, připomenout lidi, kteří nasazovali svoje zdraví a životy v boji proti totalitním režimům. Právě maková políčka ve městech jsou symbolem naší úcty a vděku těmto statečným osobnostem. Zároveň bychom rádi vyzvali veřejnost, rodiny s dětmi či školy, aby se k nám připojili a zpestřili si domácí izolaci výrobou vlastního kvítku vlčího máku, který za ně vložíme do makového pole. Je to příležitost, jak například dětem tento svátek představit,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel a ředitel Post Bellum.
Knihovny, kavárny, prodejny, úřady, muzea, informační centra další stovky míst, která se každoročně do sbírky zapojují, zůstávají letos pro zákazníky zavřené. Přesto se ale rozhodla sbírku podpořit – vyzvou své klienty a zaměstnance k příspěvku on-line či k pořízení vlčího máku a dalšího zboží s motivem červeného kvítku na eshop.pametnaroda.cz.
Výtěžek sbírky pomůže prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa konkrétním pamětníkům. Díky němu zajistíme nákupy potravin, vyzvedávání léků i drobné pochůzky a umožníme seniorům tolik potřebný mezilidský kontakt telefonicky nebo písemně.
Centrum pomoci Paměti národa vzniklo na jaře během jediného hektického týdne a naplnilo dlouhodobý záměr Post Bellum vzpomínky pamětníků nejen zaznamenávat, ale také hrdinům přímo a fyzicky pomáhat. Nabízí cílenou pomoc, telefonicky či písemně, 3500 lidem, kteří svůj životní příběh svěřili Paměti národa. Stovky z nich pomoc využili už při jarní vlně nákazy koronavirem a znovu se na centrum obracejí nyní, kdy se situace opět výrazně zhoršuje.
„Každý by měl nyní pomáhat tam, kde může. A my máme nejblíže k pamětníkům, kterým vděčíme za příběhy, které nám svěřili. Nyní je čas jim vše oplatit. Proto prosím podpořte sbírku a zakupte si vlčí mák na www.denveteranu.cz,“ uzavírá Tomáš Heller, ředitel východočeské pobočky Paměti národa.
Část peněz ze sbírky u příležitosti Dne válečných veteránů poputují stejně jako v předchozích letech na dokumentování jejich příběhů a natočení vzpomínek ve veřejně přístupném databázi Paměť národa. Ta v současné době obsahuje tisíce příběhů statečných lidí, mezi nimiž jsou v veteráni z válečných front i z domácího a zahraničního odboje, partyzáni, účastníci protikomunistického odboje a další hrdinové, kteří se postavili totalitám 20. století.
Díky výtěžku sbírku v ročníku 2019 byly v archivu Paměti národa v posledním roce publikovány vzpomínky například odbojářek Boženy Juroškové a Evy Štanclové. Peníze vybrané za vlčí máky v předchozích letech také umožnily další desítky příběhů pamětníků přeložit do angličtiny, doplnit o archivní materiály či fotografie a připravit tak, aby byly zpřístupněny široké veřejnosti, studentům i badatelům nejen v oblasti historie.
Sbírka Paměti národa ke Dni válečných veteránů v roce 2019:
1 732 638 korun
233 zapojených měst a obcí
857 sbírkových míst
více než 620 dobrovolníků
58 200 rozdaných vlčích máků
Co je a co dělá Paměť národa
Už téměř 14 let realizuje Post Bellum spolu s partnery – Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů neziskový dokumentaristický projekt Paměť národa (www.pametnaroda.cz). Ten sbírá autentické výpovědi pamětníků nacistického a komunistického režimu a je dnes největší veřejnosti přístupnou sbírkou těchto příběhů v Evropě. V archivu Paměť národa je přes 10 tisíc jmen, téměř 74 tisíc fotografií a skoro 33 tisíc audio- a video klipů. Ze zdokumentovaných vzpomínek a příběhů tvoří lidé z Post Bellum televizní a rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století, knihy, výstavy, články v médiích a na sociálních sítích, vzdělávací programy pro žáky a studenty a další.
Proč vlčí máky?
Červený květ vlčího máku vyrůstal na hrobech vojáků, kteří padli v bojích 1. světové války. Květy spatřil vyrůstat z hrobů a zákopů na flanderských bojištích kanadský vojenský lékař, podplukovník John McCrae. Ošetřoval mnoho zraněných a mezi umírajícími byl i jeho nejbližší přítel. Lékař napsal rukou na kousek papíru báseň:
„Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svojí píseň řvou…
Náš boj však zase jiní převezmou.
Do vašich rukou dáme my teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně.Jen máky porostou
na polích flanderských.“
Lístek s verši John McCrae vytrousil z kapsy, zvedl jej důstojník a verše se mu zalíbily. Zaslal je do Anglie, kde je zveřejnili v časopise Punch a BBC. Báseň se proslavila. Vlčí mák se stal symbolem válečných veteránů a úcty k nim.
Proč je 11. listopad Den válečných veteránů
Dne 11. listopadu 1918 byl ve vlaku nedaleko francouzského města Compiègne příměřím ukončen do té doby nejkrvavější válečný konflikt, který přinesl utrpení a smrt milionů lidí. Datum konce první světové války se později stal památným Dnem veteránů a všech, kteří se v uniformě nebo civilu zapojili do boje za svobodu a demokracii. Tradice „vlčích máků“ se rozšířila především ve Velké Británii, USA a dále do dalších zemích. Komunistický režim v Československu o tuto tradici nestál. K evropské oslavě válečných veteránů se republika připojila až v roce 2001, kdy byl 11. listopad i u nás ustanoven Dnem válečných veteránů.