Paměť národa Východní Čechy připravila výstavu příběhů pamětníků z Královéhradeckého kraje, jejichž osudy byly ovlivněny totalitami 20. století. Venkovní výstava Z totality do totality je putovní. Díky podpoře Královéhradeckého kraje bude výstava postupně představena v sedmi městech kraje.
Z Hořic se výstava 24. července na měsíc přesunula do Komenského ulice v Jaroměři. Na dvanácti panelech představí příběhy pamětníků i téměř dvacetiletou činnost neziskové organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa.
Jaroměřskou zástupkyní na výstavě je Karla Charvátová, jejíž životní příběh je především o komunistické zlovůli a nezdolném životním optimismu. Rodičům po únorovém puči zabavili obchod s textilem. Těsně před absolutoriem ji vyhodili ze školy, obvinili z velezrady a ve vazbě ji znásilnil bachař! „Komunisté jednali s lidmi hůř než gestapo. Byli to vzteklí primitivové,“ dodává Karla Charvátová. Její dcera se bohužel narodila z nedobrovolného spojení s komunistickým dozorcem, kvůli čemuž ji poté dala k adopci vybranému bezdětnému páru a setkala se s ní až v její dospělosti. „Nepadlo ale mezi námi slovo výčitek.“ Se zdravotními, psychickými i kádrovými následky z vězení se však potýkala celý život. Přestože byla soudně rehabilitována, neuznali jí studia na právnické fakultě a práci sháněla velmi špatně. Navzdory tomu si celý život uchovala veselou povahu a je přesvědčena, že jen díky smyslu pro humor se jí podařilo mnohé kritické chvíle přečkat.
[su_youtube url=”https://youtu.be/LmDDyU7_T9I”]
Portál Paměti národa dokumentuje osudy tisíců pamětníků, z nichž bude osm představeno na putovní výstavě Z totality do totality. Jsou mezi nimi perzekuovaní sportovci Josef Wolf a Bohumír Zeman. Hana Kleinerová, jedno z Wintonových dětí. Druhoválečný hrdina Jan Plovajko, disidentka Hana Jüptnerová a další. Jejich kompletní příběhy naleznete v archivu Paměti národa. Jednotlivé příběhy pamětníků z výstavy budou také zveřejněny v Magazínu Paměti národa a publikovány v Deníku.
Královéhradecký kraj si ve 20. století prošel těžkými zkouškami obou totalit. Paměť národa upozorňuje na příběhy lidí, kteří dokázali svému těžkému osudu čelit se vztyčenou hlavou. „Cílem výstavy je připomenout osobnosti ze sedmi měst Královéhradeckého kraje. Jejich osudy nám odhalují charakter a způsoby obou totalitních režimů během minulého století v Československu, “ dodává kurátor výstavy a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.