Paměť národa Východní Čechy připravila výstavu příběhů pamětníků z Královéhradeckého kraje, jejichž osudy byly ovlivněny totalitami 20. století. Venkovní výstava Z totality do totality je putovní. Díky podpoře Královéhradeckého kraje bude postupně představena v sedmi městech.
Z Vrchlabí se výstava 24. června na měsíc přesune na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích. Na dvanácti panelech představí příběhy pamětníků i téměř dvacetiletou činnost neziskové organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa.
Hořickým zástupcem na výstavě je Čeněk Růžička, jehož životní příběh popisuje především téma romského holocaustu. Oba jeho rodiče prošli koncentračními tábory v Letech u Písku, Osvětimi či Mittelbau-Dora. Většina jeho příbuzných v nich zahynula. „Když jsem se maminky ptal, jestli to bylo horší v Letech nebo v Osvětimi, řekla, že v Letech: ‚Žila jsem tam na malém prostoru, bylo na mě víc vidět. A mordovali mě čeští policajti, Češi, v národě, ve kterém jsem se narodila,‘ “ vypráví Čeněk Růžička. Postavil se proto do čela iniciativy, která chce v místě bývalého koncentračního tábora v Letech vybudovat památník romského holocaustu odpovídající pietě místa. Je klíčovou postavou, díky níž se česká vláda rozhodla pro likvidaci prasečáku na místě koncentračního tábora v Letech u Písku. Je pevně rozhodnutý vrátit zemřelým jejich důstojnost.
Portál Paměti národa dokumentuje osudy tisíců pamětníků, z nichž bude osm představeno na putovní výstavě Z totality do totality. Jsou mezi nimi disidenti a účastníci třetího odboje Hana Jüptnerová a Karla Charvátová. Perzekuovaní sportovci Josef Wolf a Bohumír Zeman. Hana Kleinerová, jedno z Wintonových dětí. Druhoválečný hrdina Jan Plovajko a další. Jejich kompletní příběhy naleznete v archivu Paměti národa. Jednotlivé příběhy pamětníků z výstavy budou také zveřejněny v Magazínu Paměti národa a průběžně publikovány v Deníku.
Královéhradecký kraj si ve 20. století prošel těžkými zkouškami obou totalit. Paměť národa upozorňuje na příběhy lidí, kteří dokázali svému těžkému osudu čelit se vztyčenou hlavou. „Cílem výstavy je vyprávět příběhy dál, a oživit tak historickou paměť měst. Je totiž velmi důležité pro vztah k místu, kde žijeme, abychom tam znali a věděli o lidech, které semlely velké dějiny,“ dodává kurátor výstavy a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.