20200611 135943

Paměť národa Východní Čechy připravila ve spolupráci s Pardubickým krajem a zapojenými městy výstavu příběhů pamětníků z Pardubického kraje, jejichž osudy byly ovlivněny 2. světovou válkou. Venkovní výstava Osvobození bez svobody je putovní a objeví se v průběhu roku v osmi městech Pardubického kraje. Poprvé byla otevřena 11. června v Klášterních zahradách v Litomyšli a po měsíci se přesune do Holic. Výstava na čtrnácti panelech představí příběhy pamětníků i téměř dvacetiletou činnost neziskové organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa.

„Jsem moc rád, že i Litomyšlané si mohou v této nezvyklé době alespoň díky výstavě Paměti národa připomenout významné výročí konce 2. světové války. Před 75 lety stejně jako dnes platilo a platí, že lidská soudržnost, odvaha, odpovědnost, ale i pokora jsou důležitými aspekty lidství. Z historie víme, jak rychle se mohou věci změnit – vzdělávejme se, nezapomínejme, poučme se,“ říká Daniel Brýdl, starosta Litomyšle. Vybrané příběhy korespondují jak s hlavní myšlenkou oslavy konce války, tak s místy, kde bude výstava instalována. Osudy představovaných pamětníků jsou spjaty s městy jako Česká Třebová, Pardubice, Chrast, Skuteč, Králíky či Moravská Třebová, kde výstava v prosinci ukončí svou pouť Pardubickým krajem.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=SRuwJXElaWA”]

Dokumentaristé Paměti národa natočili osudy dnes již tisíců pamětníků, z nichž bude deset představeno na putovní výstavě Osvobození bez svobody. Patří k nim vězni koncentračních táborů Jaroslav Vomočil, Eva Pytelová a Vladimír Munk. Druhováleční vojenští hrdinové Jarmila Halbrštátová a Vasil Timkovič nebo Richard Husch, který si prošel poválečným pogromem, a mnozí další. Jejich kompletní vyprávění jsou publikována v archivu Paměti národa. Jednotlivé příběhy pamětníků z výstavy budou také zveřejňovány v Magazínu Paměti národa a průběžně publikovány v Deníku.

Pardubický kraj si ve 20. století prošel těžkými zkouškami. Jeho obyvatelé zakoušeli obsazení Sudet, Protektorát, násilné vyhánění, komunistický teror atd. Jednoduché nebyly ani návraty, ať již po skončení 2. světové války či po 17. listopadu 1989. Přesto, anebo právě proto zde žilo a stále žije mnoho výrazných osobností. Jejich vzpomínky se sice často pojí s nepříjemnými zážitky, ale o to důležitější je o nich vyprávět, a podat tak přímé svědectví dalším generacím. „Upozorňujeme na osudy lidí, kteří na vlastní kůži zažili nespravedlnost a krutost totalitních režimů a jsou ochotni o nich vyprávět,“ dodává kurátor výstavy a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.

Fletcher Martin

By Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, o připravovaných akcích pro všechny věkové kategorie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *