Pavouk Muzejni Mvc Page 001

Muzeum východních Čech v Hradci Králové představuje nového dětského maskota, který je součástí projektu „Digitální brána do dějin“, vázaným na stálou expozici dějin města Hradce Králové.

Souběžně s přípravou stálé expozice dějin města Hradce Králové v Muzeu východních Čech je realizován projekt DIGITÁLNÍ BRÁNA DO DĚJIN. Jedná se o digitálního průvodce expozicí, který je primárně zaměřen na dětského návštěvníka. Školní verze expozice tak nabídne výukové hodiny v muzejním prostředí, digitální didaktické materiály pro žáky využitelné před, během i po výuce, a také elektronickou metodickou pomůcku pro učitele. Vzniká i varianta určená pro děti se specifickými poruchami učení – dyslexií. Ta vychází z podoby pro mladší i starší školní věk, ale upřednostňuje specifické vzdělávací potřeby žáků s dyslexií. Výuka bude probíhat pomocí tabletů, kdy každý žák bude mít k dispozici vlastní zařízení.

Podoba školní verze expozice bude průnikem zkušeností muzejních pedagogů MVČ HK a zkušeností a potřeb spolupracujících škol a učitelů z pozice metodiků a ověřovacích skupin. Pilotní ověření školní verze expozice zajistí partneři projektu, kterými jsou Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové, Základní škola a Mateřská škola Josefa Gočára HK a Základní škola SNP HK.

Projekt za 13 milionů korun je realizován v rámci Operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Na financování se 5% rozpočtu podílí také Královéhradecký kraj.

Součástí tohoto projektu i běžného muzejního života v MVČ HK bude teď také dětský maskot. Pavouk, který v budově na Eliščině nábřeží žije. Pamatuje už stavbu této budovy i jejího architekta Jana Kotěru, a možná pamatuje i mnohem víc. Postavička je ústředním průvodcem digitální verze expozice. Jejím prostřednictvím se děti seznámí s historií města Hradce Králové a pomocí jeho kvízů a úkolů si pak nabyté znalosti ověří.

„S postavou pavouka se bude možné setkat také při rodinných volnočasových aktivitách muzea. Svou produktovou řadu má maskot také v muzejním obchodě a v e-shopu,“ říká Mgr. Stanislav Hrbatý – vedoucí návštěvnického a výstavního oddělení MVČ HK.

Autory postavičky jsou královéhradečtí výtvarníci a animátoři Jaromír Štejnar a Michal Široký, tvůrci Medvěda Wrr. „Krátce po dokončení naší první pohádkové knihy „Medvěd Wrr“ jsme byli muzeem osloveni, zda bychom pro ně navrhli maskota „v našem stylu“. Hned na první dobrou jsme věděli, že chceme být u toho,“ prozradil Jaromír Štejnar. „Zadáním bylo vytvořit postavičku sympaťáka, který bude průvodcem a kamarádem. Tohle byla výzva, kterou prostě milujeme. Shodli jsme se na pavoukovi, který ale nesmí budit strach, proto jsme i jeho 8 očí schovali pod cylindr. Ten bude sundávat asi jen při zdvořilém zdravení,“ usmívá se Michal Široký. „Využili jsme a úročíme tak všechny naše zkušenosti s tvorbou pohádek. I náš pavouk má svůj příběh, který se vtiskl do jeho podoby. Čerpali jsme z mnoha historických zdrojů a dokonce i sám pan Kotěra nám byl inspirací,“ odtajnil Jaromír Štejnar postup při tvorbě postavičky.

Pavouk provede první dětské návštěvníky stálou expozicí v rámci projektu DIGITÁLNÍ BRÁNA DO DĚJIN v září 2022. Setkávat se s ním do té doby budou na sociálních sítích i při různých akcích Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Fletcher Martin

By Fletcher Martin

Pracuji pro NovinyKraje.cz a spolupracuji s Orlicky.net, iDnes a Českou televizí. Snažím se přinášet informace z kultury, sportu, o připravovaných akcích pro všechny věkové kategorie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *