Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo pro návštěvníky další virtuální a online produkty. Kromě výstavy OKOLO HRADCE ANEB HRADEČÁCI NA KOLE, nově mohou návštěvníci vyslechnout odborné video přednášky, nebo audio pohádky, případně se vydat na virtuální exkurzi po neolitických rondelech východních Čech.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové na současnou situaci zareagovalo tvorbou virtuálních prohlídek a interaktivních programů. Pravidelně také dává návštěvníkům webových stránek i sociálních sítí možnost nahlédnout do života jednotlivých muzejníků.
Před dokončením je virtuální exkurze „Přírodověda v roušce“, která – jak název napovídá – zavede návštěvníky do přírody, která nás obklopuje. „Okolí našich domovů nám sice nemusí připadat tak atraktivní jako exotické krajiny nebo chráněná území, ale i tady můžeme narazit na přírodní zajímavosti, a to hned jak vystrčíme nos – byť schovaný v roušce,“ vysvětluje jeden z autorů prohlídky vertebratolog Martin Paclík. Komentovaná exkurze tak nabídne procházku po místech blízko našich domovů a ukáže zajímavosti z jarní přírody. Výklad připravili geolog Jan Juráček, paleontolog Stanislav Štamberg, botanička Věra Samková, mykoložka Tereza Tejklová, entomologové Bohuslav Mocek a Miroslav Mikát a vertebratolog Martin Paclík z Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Další interaktivní exkurze „Pravěké svatyně (?)“, kterou si může kdokoli otevřít ve svém počítači nebo chytrém telefonu, představuje takzvané neolitické rondely, které jsou nejstarší monumentální architekturou na našem území. „Ne každý o nich asi slyšel a možná pojem „rondel“ zaznamenáváte poprvé, což je další důvod, proč je chceme veřejnosti představit, alespoň touto formou,“ vysvětluje spoluautorka exkurze archeoložka Kateřina Čecháková a dodává: „Ve východních Čechách se totiž nachází jejich největší kumulace v rámci celé republiky. Pro doplnění a hlavně utvoření si představy o rondelech a jejich tvůrcích jsou v exkurzi stručně obsaženy i další informace o mladší době kamenné, kdy byly tyto stavby budovány. Zjednodušeně řečeno, uživatel může navštívit 19 rondelů a udělat si obrázek o lidech, kteří je stavěli. Také se dozví mnohé o jejich životě, a to vše pomocí několika kliknutí ze svého domova.“
Muzeum nezapomíná ani na Velikonoce, a proto vznikla i inspirace pro rodiče s dětmi. Ti si pomocí pracovních listů a praktických návodů mohou doma vyrobit různé dekorace a dozvědět se zajímavosti o těchto důležitých křesťanských svátcích.