Nedostatek ochranných prostředků pro ordinující lékaře v době pandemie nového typu koronaviru zvedl v Česku nebývalou vlnu solidarity projevující se zejména hromadným šitím roušek. V Hradci Králové vedla situace k unikátnímu spojení hned pěti institucí a výrobě provizorních ochranných štítů na obličeje pro lékaře, zdravotníky nebo třeba pracovníky v sociálních službách. Vše za pomoci 3D tiskáren.
„Jako Univerzita Hradec Králové jsme k pandemii přistupovali aktivně od začátku, a to zejména zapojením zhruba stovky našich studentů do dobrovolnických aktivit. Výroba ochranných štítů je tak dalším střípkem, na který jsem moc pyšný a kterým UHK pomáhá v regionu,“přibližuje zapojení univerzity rektor Kamil Kuča. UHK byla jedním z iniciátorů vzniku FB skupiny „3D tiskem proti COVID-19“ a ve spolupráci s dalšími dobrovolníky začala koordinovat výrobu štítů na obličej. „I když štíty, které na 3D tiskárnách vyrobíme, chápeme jako určité nouzové řešení, věřím přesto, že v současné krizové situaci uplatnění najdou. Ostatně zájem Fakultní nemocnice HK a dalších institucí to jen potvrzuje,“pokračuje prorektorka UHK pro strategii a rozvoj Pavlína Springerová s tím, že výrobu ve spolupráci s univerzitou zajišťuje společnost Trilab, Deeplab, brněnská Industra a TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové.
„Snažíme se dostat k lidem výrobky co nejrychleji, takže jsme zvolili postup 3D tisku ve firmě Trilab a kompletaci ve firmě Deeplab, jelikož obě firmy sídlí v královéhradeckém TECHNOLOGICKÉM CENTRU. V současné době tiskneme na 25 tiskárnách držáky pro štít z materiálu PETG (polyethylentereftalát glykol), který je dostatečně odolný a houževnatý. Dobrovolníci z UHK se starají o tisk a následnou kompletaci celého výrobku. Samotný tisk trvá méně než dvě hodiny, takže je dostatek času na přípravu dalších částí, jako například upínacích popruhů pro upevnění a kompletaci štítu. V současné době plánujeme třísměnný 24/7 provoz za pomoci dalších dobrovolníků z UHK a nasazení dalších tiskáren,“ popisuje výrobní proces doktor Richard Cimler, zakladatel společnosti Deeplab zároveň působící i na Přírodovědecké fakultě UHK.
Společnými silami je iniciativa schopná vyrobit a zdarma poskytnout přes 200 ochranných štítů denně. Ty jsou po důkladném omytí desinfekcí opět použitelné a směřovat budou primárně do Fakultní nemocnice HK, ale i do dalších institucí zdravotnického charakteru a členům dalších organizací, kteří jsou v terénu vystaveni zvýšenému riziku nákazy. „Zásadní zjednodušení výrobního procesu přineslo zapojení společnosti Trilab, která je českou špičkou v 3D tisku a která tiskárny k výrobě zapůjčila,“ doplňuje prorektorka UHK Pavlína Springerová s tím, že veškerý materiál a práci poskytuje Trilab pro tyto účely zcela zdarma a iniciativě tak šetří desetitisícové náklady. „Jsme rádi, že výrobní kapacita a flexibilita naší tiskové farmy umožnila velmi rychlé rozběhnutí tohoto projektu. Díky 3D tiskové komunitě, dobrovolníkům a partnerům, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, jsme byli schopni zajistit nejen výrobu 3D tištěných dílů, ale také velkokapacitní produkci průhledných hledí štítu pomocí laserového řezání v brněnském makerspace Industra nebo hradeckém Awocadu. Všem těmto lidem patří velký dík,“ říká doktor Vojtěch Tambor ze společnosti Trilab.
Důležité pro výrobu je také zapojení Technologického centra Hradec Králové. „Dlouhodobě se snažíme vytvářet určitý ekosystém podpory podnikání, ve kterém naše startupy navzájem spolupracují. Výroba ochranných štítů pro zdravotnický personál je toho důkazem a my jsme rádi, že spolupráce mezi akademickou a soukromou sférou funguje,“ uzavírá Ondřej Zezulák, ředitel TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové.