Milí rodiče, dovedeme si představit, že dnes, kdy čelíme nákaze koronavirem, neprožíváte jednoduché období. Musíte zajistit chod domácnosti, vést děti při domácím vyučování, a do toho mnoho z Vás pracuje z domova. Posíláme Vám pár doporučení, jak tento čas zvládnout co nejlépe.
1) Dětem na otázky týkající se současné situace odpovídejte vždy pravdivě, mluvte s nimi o jejich obavách – je lepší, když mají informace od Vás, než když jsou „zavaleny“ informacemi přes internet (inspirujte se např. na https://decko.ceskatelevize.cz/koronavirus).
2) Zaměřujte se v rodině na jiné věci než na informace o koronaviru – stanovte si limit, jak dlouho se tématu o současné situaci budete v rodině věnovat, např. sledování důvěryhodných zpráv o koronaviru, není potřeba děti a sebe vystavovat emočnímu tlaku.
3) Zamyslete se, jak můžete podpořit zdraví ve své rodině – udělejte patřičné kroky, důvěřujte, že jste udělali maximum.
4) Obezřetnost k příznakům koronaviru je na místě, avšak neustálé zaměření pozornosti na vlastní zdraví a zdraví dětí je kontraproduktivní – uvědomte si, že Vaše úzkost se zbytečně může přenášet na děti.
5) Udržujte dětem, dle možností, strukturu dne (přiměřené vstávání, čas na školu, na společné hry a tvoření, doba, kdy si dítě dělá něco samo) – je důležité, aby se Váš den „nerozpliznul“ a udrželi jste si psychickou kondici. Potřebujete-li i pracovat, připravte na to děti. Dohodněte se s nimi na tom, že např. jednou za hodinu a půl se jim budete věnovat.
6) Počítejte s tím, že se může zvětšit napětí v rodině -obrňte se trpělivostí, především u pubertálních dětí je potřeba počítat s výkyvy, pokud vám to prostory bytu či domu umožní, pokuste se být někdy sami se sebou, umožněte to i dětem.
7) Užívejte si toho, co máte k dispozici, a nezaměřujte se na to, co změnit zatím nelze –dělejte s dětmi to, na co běžně nemáte tolik času, zpívejte, malujte si, povídejte si.
8) Neuzavírejte se sociálním kontaktům – umožněte mladším dětem online kontakt s kamarády a s dalšími členy rodiny .
9) Nezapomeňte na zpěv, smích a naději :-).
10) V případě potřeby jsou k dispozici krizové služby Linky bezpečí a Rodičovské linky. Pro informace čistě ohledně koronaviru linka 1212.
Kateřina Schmidová
Katka je přes deset let vedoucí a konzultant Rodičovské linky. Vystudovala Filosofickou fakultu UK, obor sociální práce a sociální politika. Absolvovala komplexní psychoterapeutické vzdělání ve skupinové psychoanalytické psychoterapii na 1. LF UK, supervizní výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesí atp. Zajímá se o metody práce s terapeutickým pískovištěm (sand play). Má více než 25letou terapeutickou a poradenskou praxi s rodinami dětí s výchovnými a vztahovými obtížemi, např. v ambulantních zařízeních středisek výchovné péče, Prev-centru nebo krizovém centru pro týrané, zanedbávané a zneužívané děti. Katka přednáší na Evangelické akademii a externě na Evangelické teologické fakultě UK.
zdroj: https://blog.linkabezpeci.cz/koronavirus-jak-s-detmi-doma-situaci-zvladnout/