„Neexistuje nic náhodného, vše má svou původní příčinu.“
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové si pro vás připravila velice zajímavou přednášku o duchovním otci psychoanalýzy Sigmundu Freudovi.
Freud zaměřil na studium nevědomí. U svých nemnoha pacientů praktikoval léčbu pomocí hypnózy, snažil se dopátrat příčin hysterie, spolupracuje a dopisoval si s neurochirurgy, psychiatry Bernheimem, Breuerem a Fliessem. V roce 1896 poprvé použil pojmu „psychoanalýza“, kterou definuje jako vědu, snažící se vypátrat utajené duševní děje v podvědomí a též pudové impulsy, které je vyvolávají.
Jeho učení má své příznivce i odpůrce. Výraznější posun v prosazování jeho nové teorie nastal po 1. mezinárodním setkání psychoanalytiků v r. 1908 v Salzburku. Zde byly ustanoveny pravidelné schůzky – kongresy psychoanalytiků, vždy po dvou letech v různých zemích. Další setkání následovalo v r. 1910 v Norimberku. Zde bylo založeno „Mezinárodní psychoanalytické sdružení“, jehož prvním předsedou byl zvolen C. G. Jung ze Švýcarska.
Díky své neúnavné vědecké práci dosáhl Freud obecného uznání a v roce 1930 mu byla udělena Goethova cena za dosažené vědecké úspěchy v oboru.
Přednáška doc. Borise Iljuka, CSc. se bude věnovat nejen méně známým stránkám života tohoto učence, ale i postulátům jeho psychoanalytické teorie osobnosti. Přednáškou připomínáme 80. výročí úmrtí této významné osobnosti.
Přednáška se uskuteční 23. září od 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP.
Vstupné 60/30 Kč.* Vstupenky lze zakoupit zde.
Sleva se vztahuje na seniory, studenty a držitele průkazu ZTP.