Životní příběh jedné z komet minulé sezony DIEGA SCHWARTZMANA (25) začíná mnoho desítek let zpátky. Židovský původ předků totiž znamenal jejich předválečné přesídlení před nacistickým nebezpečím do Argentiny. Zde rostla Diegova vášeň nejen pro tenis, ale i pro fotbal.
Když „boží ruka“ Diega Maradony rozhodla před jednatřiceti lety čtvrtfinálový souboj s Anglií na vítězném šampionátu v Mexiku 1986, nebyl ještě Schwartzman na světě. Přesto je jejich současné spojení až překvapivě blízké. „V Argentině všichni obdivují Lionela Messiho. S tím jsem však doposud neměl možnost mluvit. Naopak s Diegem Maradonou ano. On je v naší zemi obrovsky uctíván. Máme spolu skvělý vztah. Před finálovým duelem na turnaji v Antverpách mi dokonce psal SMS zprávu, že se bude dívat,“ pyšnil se Schwartzman. Sám odmala fandí týmu Boca Juniors.
Do slávy „božského Diega“ má sice ještě jeho jmenovec pořádně daleko, i tak ale loni ukázal obrovský progres. Poprvé v kariéře měl totiž během roku 2017 pozitivní zápasovou bilanci nejen na antuce, ale také na tvrdém povrchu. Díky své jízdě v poslední čtvrtině sezony navíc premiérově nakoukl mezi nejlepších pětadvacet hráčů světa. „Přesto bych neřekl, že jsem antuku považoval za svůj nejoblíbenější povrch. Velmi dobře se cítím na tvrdém povrchu v hale. V Argentině ale není moc příležitostí jak na hardu trénovat, takže ke zlepšování musím využít hlavně zápasů v Evropě,“ svěřil se.
NAVZDORY OSUDU
Nechybělo mnoho a právě na starém kontinentu by se narodil. Anebo také nepřišel na svět vůbec. Pochází totiž z židovské rodiny, která pochopitelně v časech Hitlerovy Třetí říše neměla na růžích ustláno. Před hrozícími útrapami tak raději odcestovala do bezpečné Argentiny. „To stěhování se netýká naší přímé rodiny, ale předků. Jsme takovým mixem. Měli jsme členy v Německu, v Polsku. Spousta Schwartzmanů žije dodnes i ve Spojených státech amerických.“ Má pravdu, jméno Schwartzman patří podle statistik v zahraničí k nejčetnějším židovského původu.
Osobní parametry však příliš neodpovídají tomu, že by se měl prosazovat právě na tvrdém povrchu. Shodou okolností se stal vůbec nejmenším čtvrtfinalistou ve Flushing Meadows od roku 1994, kdy byl mezi elitní osmičkou Peruánec Jaime Yzaga. Toho posléze nepustil do semifinále Karel Nováček. Odtud pramení i Schwartzmanova přezdívka Peque, což ve španělštině znamená malý. „V Argentině mi jinak nikdo ani neřekne. Ale naučil jsem se s tím žít. S tímto handicapem jsem se musel vyrovnávat ve všech kategoriích. Snažím se na to nemyslet a koncentrovat se hlavně na sebe,“ vysvětluje.
RETURNEM K VÝŠINÁM
Snadné body ze servisu se tedy od něj čekat nedají. Svým returnem ovšem uhranul nejednoho tenisového labužníka. „Jednoznačně je to můj nejlepší úder,“ skáče do řeči. Hned záhy přitom pokračuje. „Já ani nemohu mít dobrý servis, takže se hra celkově právě od returnu odvíjí. Každý bod na soupeřově servisu jsem proto maximálně koncentrovaný a čekám na šanci, která by mohla přijít. Přesto v něm mám ještě rezervy,“ říká kriticky.
PRAHA BYLA KRÁSNÁ
Pozorný český fanoušek si ho pamatuje i ze štvanického challengeru v srpnu 2014, kdy dokázal triumfovat. „Na Prahu si dodnes vzpomínám. Bylo to opravdu krásné město. Vzhledem k tomu, že jsem ale pořád postupoval dál a dál, nebylo na nic moc času. Neochutnal jsem proto zdejší pivo ani vyhlášenou kuchyni. Pamatuji si však, že jsem ve volné chvíli vyrazil do kubánského baru La Bodeguita del Medio,“ vzpomněl si na podnik v Kaprově ulici nedaleko centra. Tak dobrou chuť a hodně štěstí, Peque!
zdroj: https://www.tennis-arena.cz/peque-alias-diego-leti-vzhuru-19849cz/