Jaké hlavní problémy trápí ženy na pracovním trhu a jak je možné je řešit? O tom jsme si povídaly s Lenkou Šťastnou, zakladatelkou neziskové organizace Business & Professional Women a organizátorkou úspěšné networkingové a vzdělávací akce Equal Pay Day.
Jak jste se dostala k problematice osobního a profesionálního rozvoje? A proč jste se rozhodla zaměřit na ženy?
Já se vlastnímu osobnímu a profesionálnímu rozvoji věnuji celý život. Stále se něco učím, studuji, čtu knihy i naslouchám lidem. Baví mě to a posouvá dál, a proto je mi velkou ctí, že mohu něco z toho, co se mi zdá přínosné, zprostředkovat i ostatním. No a ženy? My ženy si často neuděláme čas na to, abychom udělaly něco pro sebe, Vždyť práce doma a s dětmi je pořád tolik…. Ženy se ale umějí velmi efektivně učit jedna od druhé, mentoring a jiné metody jsou jim přirozené, a proto mi dává smysl tyto formy vzdělávání podporovat. Dělám tak práci, která mě baví a dává mi smysl. Ženy, pro které připravuji různé projekty, mi dodávají energii a každý den se od nich něco nového naučím.
Jaké téma podle vás ženy na pracovištích dnes nejvíce pálí?
V řadě firem zatím ženy nemají úplně stejný přístup k vyšším pozicím jako muži. Jejich potenciál není plně využíván a ani odměňování u nás bohužel není zatím zcela spravedlivé. Ženy stále berou za stejnou práci průměrně o 22,5 procenta méně než muži, a přitom se ještě často předpokládá, že automaticky zastanou řadu “obslužných” činností, které k jejich práci ani nepatří.
Mají podobné problémy i ženy na „volné noze“?
Pokud jste na volné noze, netýká se vás nerovnost platů a jste sama sobě šéfem. K mému úžasu se ale řada žen potýká s nedůvěrou okolí v jejich odbornost a z nějakého důvodu se jich potenciální odběratelé ptají, zda by mohli jednat s jejich šéfem. Podobným způsobem můžeme mluvit i o odměňování. Ženy se musí stále učit ocenit svoji práci tak, aby s odměnou byly spokojené. Vyjednávání není tou nejsilnější stránkou většiny žen. Často se spokojí s tím, že dělají to, co je baví. A to je někdy vede ke zbytečnému podhodnocení odvedené práce.
Pozorujete alespoň nějaké změny k lepšímu v otázce nerovného odměňování žen a mužů?
Čísla, která vycházejí ze statistických údajů, se bohužel příliš nemění. Ostatní země jdou stále dopředu, přijímají různá opatření ke snížení rozdílu v platech mezi muži a ženami, ale naše země stále zůstává na úplném konci žebříčku evropských zemí. Co ale pokládám za velký úspěch je to, že se, věřím že i díky naší akci, o této problematice více mluví a zajímají se o ni novináři. Když jsme v roce 2010 s Equal Pay Day začínali, nikdo mi nechtěl věřit, že je takový rozdíl v platech vůbec možný. Teď už se ví, že je to realita, kterou je nutné řešit. A já pevně věřím, že třeba i současná situace na pracovním trhu s téměř nulovou nezaměstnaností povede k tomu, že si zaměstnavatelé budou svých zaměstnankyň více cenit. Dají si pozor, aby neztratili spolehlivé a věrné zaměstnankyně kvůli tomu, že zjistí, že jejich kolega u vedlejšího stolu bere za stejnou práci o čtvrtinu víc….
Jak vypadala vaše vlastní kariérní cesta?
Začínala jsem jako ekonomická náměstkyně v poměrně velkém podniku, kde jsem strávila 15 let a dalších 17 let jsem působila v bankovnictví. Byla to doba velmi budovatelská, při mém nástupu v roce 1991 jsem neměly na pobočkách ani jeden počítač. A protože jsme se vše učili vlastně za pochodu, musela jsem hodně studovat. Kromě dvou postgraduálních studií v USA jsem absolvovala také postgraduální studia na VŠE. V bance jsem byla zodpovědná za řízení poboček, vznikaly také desítky nových prodejních míst a hlavní byla práce s lidmi, které bylo nutné naučit rozumět bankovním produktům i systému práce v bance. Poslední fázi své kariéry věnuji právě ženám. Nezisková organizace Business & Professional Women CR vznikla v lednu 2010 a od té doby jsme realizovali desítky projektů na podporu ekonomické nezávislosti žen. Tím největším je právě EPD, jehož 9. ročník bude letos v dubnu.
Co bylo motivem k založení Equal Pay Day?
Když jsem víceméně náhodou zjistila, že je Česká republika na předposledním místě v Evropě v rozdílu platů mezi muži a ženami, vzbudila se ve mně velká touha nějak přispět k větší spravedlnosti. Vždyť tam, kde není rovnost, vzniká NErovnost a někdo je v NErovném postavení. Když s tím nebudeme nic dělat, nic se pravděpodobně nezmění. Proto jsem se rozhodla spojit ženy tak, aby se vzájemně podpořily v tom, aby se situace zlepšila. Filozofií celé akce jsou dva principy. První je ten, že společnost se na muže a na ženy nedělí, ale že se z nich skládá. Nebojujeme proti mužům, snažíme se jen získat stejné postavení. Druhá hlavní myšlenka je: „Ženy, je to dost špatné, že jsme na předposledním místě v Evropě v rozdílech platů mezi muži a ženami, pojďme se poradit, jak tuto situaci zlepšit.“ Mluvíme o tom, jaké jsou příčiny tak velkého rozdílu a současně vyhledáváme zajímavé ženské vzory, které předávají své zkušenosti ženám, které se chtějí něco nového naučit.
Jaké máte na akci ohlasy?
Ohlasy jsou opravdu skvělé. Při jejich čtení se ujišťuji, že ta práce, i když je hodně těžká, má smysl.
Můžete se podělit o nějaký „příběh úspěchu“, ke kterému došlo právě v důsledku EPD?
Nedávno jsem si procházela fotografie a videa ze všech osmi ročníků akce. Jsou na nich ženy, které se přicházely na začátku poradit a nyní jsou již ukotvenými podnikatelkami. Několik žen, které u nás začínaly, je nyní mezi TOP ženami Česka. Určitě se dá za náš úspěch považovat i to, že stále vznikají nové aktivity podporující ženy, které využívají zkušeností, které jsme my v průběhu let získali a předali.
Na co se letos na Equal Pay Day nejvíc těšíte?
Těším se na vystoupení Maggie Semple, která přiletí z Londýna. Potkala jsem se s ní na konferenci v Tbilisi a hned jsem věděla, že je to žena, kterou bych chtěla představit účastnicím naší konference. Její filozofií je, že šatník ženy by měl rozšiřovat její osobnost, a být tudíž jedinečný. Maggie vyrábí v Covent Garden na míru šaty, které jsou jednoduché a velmi elegantní.
Která z mentorek je pro vás osobně největší inspirací?
Pro mne jsou inspirací všechny ženy. Každá má svůj příběh, každá mě může obohatit a já se od ní mohu něco naučit.
Více informací o konferenci Equal Pay Day – Ženy Sobě najdete na webových stránkách www.equalpayday.cz
zdroj: https://www.bety.cz/prace-a-kariera/clanky/25359/Kralovna-networkingu-Lenka-Stastna-Kazda-zena-ma-svuj-pribeh-a-muze-ostatni-neco-naucit