22. 4. 2024
Centrum

11. ročník Cinema Open zlomový, ale nezlomný

Ani 11. ročník filmového festivalu Cinema Open nebyl ušetřen 2. vlny pandemie Covid a po vzoru některých dalších kulturních akcí, se přesouvá do online prostoru. Od pátku 13. listopadu do půlnoci 14. listopadu se budou moci diváci alespoň připojit prostřednictvím svých monitorů a sledovat výběr filmů, které se jednak přihlásily, a jednak mohly být i přes opatření vlády dokončeny. 

Ke dni uzávěrky 30. 9. bylo přihlášeno 26 snímků, které je možné charakterizovat jako nekomerční, nezávislé, studentské, debutující či experimentální, povětšinou krátkometrážní, tj. do 20 minut. Přehlídka zůstává žánrově pestrá. Hrané filmy pak nabídnou například postapokalyptickou vizi, drama nebo komedie. Autoři převažují z ČR, ale soutěžní snímek zaslal i zahraniční účastník Miky Johnson. Ten přihlásil experimentální snímek inspirovány románem japonského spisovatele Kobo Abe (The Box Man). Na našem webu najdete anotace jednotlivých děl i odkazy na medailonky autorů, trailery a v době festivalu na celé filmy.

Autoři ani diváci nebudou ochuzeni o soutěžní část přehlídky. Trojice porotkyň, tří českých filmařek, online ohodnotila a vybrala v každé kategorii 1. a 2. místo. Slavnostní vyhlášení proběhne v neděli 15. listopadu. Jeho záznam uveřejníme na webu i na našich sociálních sítích. Vítězové obdrží poukaz na využití našeho filmového studia vč. technické pomoci. Druzí v pořadí získají konzultace k vlastní tvorbě s členkou poroty a filmovou režisérkou Terezou Štěpánkovou. 

I když musela být značná část doprovodného programu zrušena, bude pro návštěvníky připraven online workshop Stop Motion animace, který připravili hradečtí tvůrci Aneta Kohoutová a Šimon Macek z projektu Filmoviště. „Abychom alespoň trochu umožnili osobně interagovat s filmovým uměním, využijeme výlohy Galerie za Galerií v Tomkově ulici, kde poběží videoartová tvorba východočeského filmaře Ondřeje Martince. Tu pak mohou případní kolemjdoucí zhlédnout přímo z ulice,” dodává koordinátorka festivalu Sonja Večtomov. 

Organizátoři pevně doufají, že se ke konceptu filmového kempu vrátí v příštím roce a divákům představí kompletní program, který se měl blíže věnovat audiovizuální výchově a vzdělávání v digitálním prostředí. A to včetně mini-veletrhu animačních a filmových studií z celé ČR, prezentací s tématem trendů v digitálním vzdělávání a filmového kempu pro filmaře, kteří se chtějí dále rozvíjet. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Artificial Lung Ventilation Monitor Intesive Care Unit Nurse Previous post Do nemocnic míří nové přístroje pro léčbu pacientů s covidem-19
Corona 5401250 1280 Next post V nemocnicích je aktuálně přes 400 pacientů hospitalizovaných s nákazou covid-19